Czy istnieje jakieś ciasto, które można zjeść na śniadanie? Odpowiedź będzie pewnie nieco zaskakująca, ale tak – istnieją takie ciasta. Jednym z nich jest przepyszne, bardzo zdrowe, niskokaloryczne ciasto z jabłkami i śliwkami. Istnieje wiele odmian tego ciasta. Zamiast śliwek można użyć bananów lub innych owoców, które lubimy, jedynym niezmiennym składnikiem są jabłka. Najważniejsze w dietetycznym cieście jabłkowym jest to, że pomimo niskiej zawartości cukru oraz tłuszczu nadal jest słodkie i przepyszne.
Zatem: jaki jest przepis na niskokaloryczne ciasto jabłkowe?
Zanim przejdziemy do przepisu, warto dodać, że ciasto to nie jest skomplikowane. Świetnie nadaje się jako przepis dla początkujących. Jest świetną alternatywą dla słodkich deserów z kremem.
Przepis na pełnoziarniste i dietetyczne ciasto z jabłkami:
– ok. 6 kwaskowatych jabłek,
– 150 g śliwek,
– 100 g cukru,
– jedna łyżeczka proszku do pieczenia,
– jedna łyżeczka cynamonu,
– 180 g pełnoziarnistej mąki,
– płatki owsiane,
– bułka tarta.
Owoce kroimy na kawałki do wielkości 2 cm i wkładamy do dużej miski. W drugiej misie miksujemy jabłka z cukrem, następnie dodajemy do tego proszek do pieczenia i cynamon, znów miksujemy, i na koniec dodajemy mąkę i ponownie miksujemy. Łączymy owoce z ciastem i przekładamy do formy, którą wcześniej smarujemy i posypujemy bułką tartą albo blachę wykładamy papierem do pieczenia. Lekko wyrównujemy ciasto i posypujemy płatkami owsianymi. Ciasto należy piec w temperaturze 180 stopnie przez około 45-50 minut.
Jak widać, ciasto to wcale nie jest skomplikowane. Czas przygotowania to maksymalnie około godziny. Kaloryczność jednej porcji to zaledwie około 145 kalorii. Ciasto to jest pełnoziarniste, co zapewnia naszemu organizmowi dużą ilość błonnika, dzięki czemu dłużej nie odczuwamy głodu. Dietetyczna szarlotka ze śliwkami świetnie sprawdzi się jako drugie śniadanie, ale będzie też idealna jako przekąska w szkole lub pracy. Stanie się alternatywą do czekoladowych batoników i innych niezdrowych przekąsek.
W smaku ciasto to wcale nie jest mdłe lub kwaśne, dzięki owocom ta dietetyczna szarlotka staje się miękka, słodka, lekko wilgotna i nie jest sucha. Wielu smakoszom przypomina w smaku szarlotkę po francusku, ale w rzeczywistości takiemu ciastu znacznie bliżej do domowych ciasteczek.