Pierogi ruskie, zaraz po pierogach z mięsem i kapustą z grzybami, są jednymi z najbardziej popularnych i często zamawianych. Chociaż ich nazwa ewidentnie wskazuje na ich rosyjski rodowód, w Rosji właściwie nie są znane. Zastanawiasz się, jak to możliwe? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedź.
Każda pierogarnia w Krakowie, Warszawie czy Koszalinie posiada w swoim menu pierogi ruskie. I każdy pracownik takiego lokalu doskonale wie, że pierogi ruskie wcale nie wywodzą się z Rosji. Nazwa jest wynikiem zawirowań historycznych i zmiany granic, które dokonały się na przestrzeni wieków.
Pierogi z Rusi Czerwonej
Pierogi nadziewane doskonale doprawionym farszem z sera i ziemniaków to danie bardzo popularne w Polsce i na Ukrainie. To państwa, które niegdyś stanowiły część Rusi Czerwonej (Kresy Wschodnie). Stąd pierogi zawdzięczają swoją nazwę tej krainie historycznej.
Jak podają niektóre źródła, pierogi ruskie wcale nie pochodzą z Polski, ale podobno wywodzą się z Dalekiego Wschodu. Zaś do naszego kraju i na Ukrainę trafiły około XIII wieku.
Jeżeli chodzi o Polskę, pierogi z farszem serowo-ziemniaczanym rozpowszechnione są przede wszystkim na terenie Lubelszczyzny, Rzeszowszczyzny oraz na terenie wschodniej części Mazowsza. Niemniej jednak w swojej ofercie danie to ma niejedna pierogarnia w Krakowie, Poznaniu, a nawet Gdańsku.
Warto przy tym podkreślić, że nazwa „ruskie” najpóźniej przyjęła się we Wrocławiu. Wcześniej w menu były one dostępne pod nazwą „lwowskie”. Dla sporego grona repatriantów ze Lwowa pierogi z nadzieniem serowo-ziemniaczanym były swojskie, a więc lwowskie.
Delikatne ciasto i pyszny farsz – oto sekret pierogów z Rusi
Pierogi ruskie mają wielu zwolenników. Sekretem dania jest delikatne i cienkie ciasto, które skrywa w sobie dobrze doprawione nadzienie z sera i ziemniaków.
Ciasto przyrządza się z mąki, wody i soli. Rozwałkowane na grubość ok. 2 mm jest idealnie cienkie. Wewnątrz umieszcza się farsz przygotowany z masy serowo-ziemniaczanej z dodatkiem podsmażonej cebuli oraz soli i pieprzu.
Uformowane w odpowiedni kształt, gotuje się w lekko osolonej wodzie. Najlepiej smakują podane ze skwarkami, smażoną cebulą lub śmietaną.
Oryginalne pierogi ruskie zamówisz online
Masz ochotę na tradycyjne pierogi ruskie? Chociaż możesz skorzystać z powyższego przepisu, znacznie łatwiej je zamówić online – za pośrednictwem internetowego serwisu gastronomicznego. Niejedna pierogarnia w Krakowie, Wrocławiu czy Katowicach w ten sposób oferuje swoje dania, dzięki czemu masz do nich szybszy i łatwiejszy dostęp.
Jak zamówić? Wystarczy podać swoją lokalizację i wybrać zaproponowane lokale. Potem nie pozostaje nic innego jak złożyć zamówienie na pierogi ruskie i… już niebawem delektować się ich wyjątkowym smakiem.