Czy ruskie pierogi pochodzą z Rosji? Odpowiadamy

najlepsza pierogarnia pierogi ruskie krakowPierogi ruskie, zaraz po pierogach z mięsem i kapustą z grzybami, są jednymi z najbardziej popularnych i często zamawianych. Chociaż ich nazwa ewidentnie wskazuje na ich rosyjski rodowód, w Rosji właściwie nie są znane. Zastanawiasz się, jak to możliwe? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedź.

Każda pierogarnia w Krakowie, Warszawie czy Koszalinie posiada w swoim menu pierogi ruskie. I każdy pracownik takiego lokalu doskonale wie, że pierogi ruskie wcale nie wywodzą się z Rosji. Nazwa jest wynikiem zawirowań historycznych i zmiany granic, które dokonały się na przestrzeni wieków.

Pierogi z Rusi Czerwonej

Pierogi nadziewane doskonale doprawionym farszem z sera i ziemniaków to danie bardzo popularne w Polsce i na Ukrainie. To państwa, które niegdyś stanowiły część Rusi Czerwonej (Kresy Wschodnie). Stąd pierogi zawdzięczają swoją nazwę tej krainie historycznej.

Jak podają niektóre źródła, pierogi ruskie wcale nie pochodzą z Polski, ale podobno wywodzą się z Dalekiego Wschodu. Zaś do naszego kraju i na Ukrainę trafiły około XIII wieku.

Jeżeli chodzi o Polskę, pierogi z farszem serowo-ziemniaczanym rozpowszechnione są przede wszystkim na terenie Lubelszczyzny, Rzeszowszczyzny oraz na terenie wschodniej części Mazowsza. Niemniej jednak w swojej ofercie danie to ma niejedna pierogarnia w Krakowie, Poznaniu, a nawet Gdańsku.

Warto przy tym podkreślić, że nazwa „ruskie” najpóźniej przyjęła się we Wrocławiu. Wcześniej w menu były one dostępne pod nazwą „lwowskie”. Dla sporego grona repatriantów ze Lwowa pierogi z nadzieniem serowo-ziemniaczanym były swojskie, a więc lwowskie.

Delikatne ciasto i pyszny farsz – oto sekret pierogów z Rusi

Pierogi ruskie mają wielu zwolenników. Sekretem dania jest delikatne i cienkie ciasto, które skrywa w sobie dobrze doprawione nadzienie z sera i ziemniaków.

Ciasto przyrządza się z mąki, wody i soli. Rozwałkowane na grubość ok. 2 mm jest idealnie cienkie. Wewnątrz umieszcza się farsz przygotowany z masy serowo-ziemniaczanej z dodatkiem podsmażonej cebuli oraz soli i pieprzu.

Uformowane w odpowiedni kształt, gotuje się w lekko osolonej wodzie. Najlepiej smakują podane ze skwarkami, smażoną cebulą lub śmietaną.

Oryginalne pierogi ruskie zamówisz online

Masz ochotę na tradycyjne pierogi ruskie? Chociaż możesz skorzystać z powyższego przepisu, znacznie łatwiej je zamówić online – za pośrednictwem internetowego serwisu gastronomicznego. Niejedna pierogarnia w Krakowie, Wrocławiu czy Katowicach w ten sposób oferuje swoje dania, dzięki czemu masz do nich szybszy i łatwiejszy dostęp.

Jak zamówić? Wystarczy podać swoją lokalizację i wybrać zaproponowane lokale. Potem nie pozostaje nic innego jak złożyć zamówienie na pierogi ruskie i… już niebawem delektować się ich wyjątkowym smakiem.

(Visited 1 times, 3 visits today)

Warning: file_put_contents(): Only 0 of 40741 bytes written, possibly out of free disk space in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught Exception: Comet Cache: failed to write cache file for: `/czy-ruskie-pierogi-pochodza-z-rosji-odpowiadamy/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`. in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/functions.php(3729): ob_end_flush() #2 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #4 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #5 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') #6 [internal function]: shutdown_action_hook() #7 in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435