Jest wrzesień, są przetwory z czarnego bzu!
Zbliża się sezon grypy i przeziębień – czarny bez wzmocni organizm , podniesie odporność i pomoże w walce z chorobą. Katalog zdrowotnych właściwości i zastosowań czarnego bzu jest szeroki – zaparcia, gorączka, przeziębienie, choroby zakaźne, kaszel, bóle nerwowe, nieżyt oskrzeli i krtani, skąpomocz, zatrucia, choroby wątroby i pęcherzyka żółciowego, choroby alergiczne, wzmacnia po przebytych chorobach. Czarny bez zawiera sporo witaminy C około 60-100 mg / 100 g.
Z owoców czarnego bzu można zrobić dżem, konfiturę, marmoladę, galaretkę, nalewkę czy wino. Ja proponuję jednak sok.
Sok z owoców uzyskany metodą janginizacji, bez dodatku cukru. Janginizacja, czyli duszenie z dodatkiem szczypty soli, sprawia, że z owoców wydobywa się naturalna słodycz. Nie uzyskamy wyrobu bardzo słodkiego, a nawet dość rześki, jednak są i dwie dobre wiadomości: 1. czarny bez sam z siebie jest już słodki, oraz 2. sok jest pyszny i bardzo zdrowy. Oto przepis na sok:
Składniki:
- Czarny bez
- Sól (u mnie kamienna)
Przygotowanie soku z czarnego bzu krok po kroku:
- Szypułkujemy kiście. Jako surowiec do dalszej obróbki, wykorzystujemy wyłącznie owoce o ciemnej barwie, odrzucając te niedojrzałe – zielone i czerwone.
- Owoce najłatwiej obrywać pomagając sobie widelcem. Warto używać rękawiczek jednorazowych, gdyż sok bardzo (i na długo) brudzi.
- Owoce umieszczamy w garnku, ugniatamy, by puściły sok. Dodajemy (dosłownie) szczyptę soli i, od momentu zagotowania, gotujemy około 10 minut (bez przykrycia).
- Zawartość garnka zlewany na gęste sito.
- Uzyskany sok ponownie gotujemy około 5-7 minut.
- Gorący sok przelewamy do wyparzonych buteleczek lub słoiczków.
- I to powinno być na tyle (według wielu źródeł). Ja, jednak dla pewności, pasteryzuję jeszcze dodatkowo około 10 minut.
Z 5,5 kg owoców uzyskałam 8 buteleczek po 330 ml (niecałe 3 litry soku).
- Surowe owoce czarnego zawierają szkodliwą substancję o nazwie sambunigryna. Może ona spowodować zatrucie i ostrą reakcję ze strony układu pokarmowego (wymioty, omdlenia). Toksynę można jednak całkowicie wyeliminować, poddając owoce obróbce termicznej (gotowanie lub mrożenie). Dlatego pamiętamy – nie jemy surowych owoców czarnego bzu!
- Owoce należy zbierać z niezanieczyszczonych krzewów, czyli rosnących z daleka od ruchliwych ulic.
Co zrobić z odpadkami pozostałymi po zrobieniu soku z czarnego bzu?
Nie wyrzucać! Można zrobić ocet z czarnego bzu. W tym celu przełożyć do słoja, zalać ciepłą wodą z dodatkiem cukru (4 łyżki cukru na 1 litr wody). Mieszać co jakiś czas i czekać. By powstał dobry ocet, do czarnego bzu należy dodać pożywkę lub połączyć z innymi owocami, np. jabłkami.
Ocet może mieć zastosowanie kulinarne lub można spożywać go zdrowotnie.