Samodzielnie przygotowywane potrawy i dania obiadowe warto wykonywać z naturalnych, ekologicznych produktów. Jednakże oprócz świeżych owoców i warzyw do potraw mięsnych, wegetariańskich, dań z grilla, słodkich naleśników czy deserów dla dzieci używać można również tradycyjnych przetworów, przyrządzonych według domowej receptury bez sztucznych dodatków i cukru.
Poza sezonem letnim, kiedy nie mamy pod dostatkiem świeżych owoców krajowych i sezonowych warzyw warto często jadać smakowite przetwory, bogate w witaminy i wiele ważnych dla zdrowia składników odżywczych. Samodzielnie przygotowane w domu dżemy, konfitury i powidła z wiśni, czereśni, agrestu lub porzeczek warto także podawać dzieciom, na przykład jako słodki dodatek do kanapek na drugie śniadanie.
Aby własnoręcznie przygotować w domu krok po kroku dietetyczny dżem bez cukru należy przede wszystkim wybrać odpowiednie owoce. Najlepiej, by były to produkty przede wszystkim bogate w błonnik, czyli na przykład śliwki, figi, banany, morele czy brzoskwinie. Ciekawym pomysłem może być również wykonanie dżemu wieloowocowego z ananasem, pomarańczą, wiśniami czy kiwi. Amatorom ciekawych smaków polecamy również pomysłowe łączenie kwaśnych owoców z pikantnymi przyprawami lub ziołami, na przykład miętą lub bazylią.
Przygotowując domowe przetwory bez cukru z myślą o najmłodszych domownikach, warto także zapoznać się z łatwymi i szybkimi przepisami na domowe powidła bez żelfixu ani innych substancji zagęszczających czy wzmacniających smak i aromat. Pragnąc nadać konfiturze nieco więcej wyrazistości, można doprawić ją na przykład szczyptą cynamonu, goździków, gałki muszkatołowej lub wanilii, zatem takie domowe konfitury z pewnością przypadną do gustu dzieciom czy okolicznościowym gościom.
Smaczny dżem owocowy bez cukru zrobimy z około kilograma śliwek, morel, poziomek, porzeczek lub innych, wybranych przez nas owoców z niska zawartością cukru. Przetwory warto doprawić odrobiną soku z cytryny lub limonki i zagotować kilkukrotnie na małym ogniu, odparowując nadmiar płynu. Po wysmażeniu owoców gotowy dżem należy przełożyć do wyparzonych wcześniej słoików, mocno zakręcić, odwrócić do góry dnem i pasteryzować przez około 10 minut. Najlepiej podawać do pełnoziarnistego pieczywa, naleśników i dietetycznych ciast z owocami.