Niezastąpione w kuchni wegetariańskiej i wegańskiej, a charakterystyczny serowo-orzechowy smak świetnie komponuje się i wzbogaca smak warzywnych potraw, można je dodawać do zup, sosów, pasztetów, a także sałatek.
Czym są płatki drożdżowe? To nieaktywna forma drożdży, nie fermentują, dlatego mogą być spożywane także przez osoby, które z uwagi na problemy trawienne i nietolerancję, unikają drożdży w swojej diecie, a nawet osoby cierpiące na przerost candidy.
Płatki drożdżowe zawierają sporo wartości odżywczych, m.in. witaminy z grupy B – B1, B2, B5 i B6, biotyna, składników mineralnych jak cynk, chrom, żelazo, wapń, magnez, fosfor, miedź, a także są źródłem białka, błonnika. Nie zawierają laktozy ani glutenu.
Czy płatki drożdżowe można czymś zastąpić? Niestety nie, mają specyficzny smak, który trudno odtworzyć. Ale jeżeli nie posiadasz akurat w domu płatków drożdżowych kupnych, nie przejmuj się – zrób je sam! Oto przepis:
Składniki na płatki drożdżowe domowe:
- drożdże – 200 g (2 kostki) – podczas zakupu, należy zwrócić uwagę na skład, by nie zawierały glutenu
- dowolny cukier – 20 g cukru (4 płaskie łyżki)
- woda ciepła, przegotowana – około 80 ml
Przygotowanie krok po kroku:
Wszystkie składniki w temperaturze pokojowej.
- Drożdże umieszczam w większej szklanej lub ceramicznej misce, dodaję łyżkę cukry, odrobinę wody i mieszam. Naczynie przykrywam ściereczką i odkładam w ciepłe miejsce (np. kaloryfer czy w pobliżu włączonej, ciepłej kuchenki).
- Po 15 minutach dodaję kolejną łyżkę cukru, mieszam, przykrywam ściereczką i odkładam ponownie w ciepłe miejsce.
- Po kolejnych 20 minutach, powtarzam czynność, i ponawiam ją ostatni raz 20 minut później. Odkładam na 15 minut. W sumie 4 razy dosypuję cukier, co 20 minut.
- Dokarmione drożdże odstawiam w ciepłe miejsce, tym razem na 60 minut.
- Blaszkę wykładam papierem do pieczenia i przelewam zaczyn drożdżowy, tak by pokrył całą formę (bardzo cienka warstwa) i umieszczam w piekarniku nagrzanym do 200 stopni (termoobieg) na 10 minut. Należy obserwować masę, jeżeli zacznie się przypalać należy obniżyć temperaturę.
- Po zakończeniu powyższego procesu, delikatnie uchylamy drzwiczki piekarnika, i w tej samej temperaturze pieczemy kolejne 15 minut, do momentu aż masa na całej powierzchni będzie sucha.
- Teraz proces suszenia. Należy zmniejszyć temperaturę do 100 stopni, zamknąć drzwiczki. Może trwać 45-60 minut, do momentu, aż powierzchni będzie spękana i pojawią się jakby łuski.
- Masę drożdżową studzimy w piekarniku przy otwartych drzwiczkach.
- Ostatnią czynnością jest przełożenie zawartości blaszki do blendera, miksera czy młynka do kawy i zmiksowanie na proszek.
- Przechowywać w suchym i chłodnym miejscu, w szczelnie zamkniętym pojemniku.