Czym zastąpić cukier w diecie?

Co zamiast cukruChociaż osobie, która dowiaduje się, że ma cukrzyce wydaje się iż będzie musiała teraz zmienić prawie wszystko w swoim życiu, to zwykle nie jest aż tak dramatycznie. Oczywiście trzeba wprowadzić pewne niezbędne zmiany i być konsekwentnym, ale można się do tego przyzwyczaić. Jeśli wszystko dobrze się zaplanuje można cieszyć się dobrym samopoczuciem każdego dnia. Co natomiast z koniecznością rezygnacji z różnych rzeczy, w tym przede wszystkim z cukru i słodyczy? Można je zastąpić czymś innym. Potrzebne jest tylko dobre nastawienie, a różnica wcale nie będzie bardzo duża.

Ponieważ cukrzyca związana jest przede wszystkim ze zwiększonym poziomem glukozy we krwi nic dziwnego, że na pierwszym miejscu listy produktów zakazanych diabetykom znajduje się cukier. Można przyjmować go tylko w sytuacjach wystąpienia hipoglikemii. Natomiast jeśli przestrzega się odpowiedniej diety nie powinno do nich dochodzić zbyt często. Są zresztą niebezpieczne, bo grożą omdleniem, a w skrajnych przypadkach śmiercią. Skoro więc diabetyk nie może spożywać na co dzień cukru, to czym można go zastąpić? Oczywiście można przyzwyczaić się do smaku gorzkiej herbaty i braku słodyczy, ale z drugiej strony skoro istnieje możliwość picia słodkich napojów i korzystania z przepisów na słodycze dla cukrzyków, to czemu nie. Cukier zazwyczaj zastępuje się słodzikami. Można je kupić w formie tabletek, proszku czy płynu. Najczęściej stosowanymi słodzikami syntetycznymi są aspartam i acesulfam K. Może nie smakują tak samo jak cukier, ale za to mają bardzo mało kalorii i nie psują zębów. Bezpieczniejszy jest acesulfam K, bo aspartam nie powinien być podgrzewany do temperatury wyższej niż 100°C.

Istnieją również słodziki półsyntetyczne i naturalne. Do tych pierwszych należą sorbitol, ksylitom i mannitol, natomiast coraz bardziej popularny staje się naturalny słodzik stevia. Wytwarzany jest z rośliny o takiej właśnie nazwie. Jest bardzo słodki i nie ma kalorii, łatwo się rozpuszcza, można używać go do pieczenia, jest bezpieczny dla zębów oraz oczywiście mogą go stosować osoby chorujące na cukrzycę. Co natomiast z miodem? Z jednej strony najprościej i najbezpieczniej jest go unikać, jednak tak naprawdę można go spożywać, ale w umiarkowanych ilościach. Żeby wiedzieć dokładnie w jakich należy samemu to kontrolować mierząc poziom cukru we krwi przed użyciem miodu, a następnie po godzinie oraz dwóch godzinach po jego spożyciu. Oczywiście diabetycy powinny kupować tylko i wyłącznie naturalny miód, bez dodatku cukru, glukozy, słodu czy skrobii. Nie zawsze jednak można mieć pewność czy taki właśnie miód się kupuje… Wtedy lepiej nie ryzykować.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Warning: file_put_contents(): Only 0 of 40951 bytes written, possibly out of free disk space in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught Exception: Comet Cache: failed to write cache file for: `/czym-zastapic-cukier-w-diecie/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`. in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/functions.php(3729): ob_end_flush() #2 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #4 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #5 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') #6 [internal function]: shutdown_action_hook() #7 {main} thrown in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435