Dietetyczne potrawy wielkanocne

święta wielkanocne na diecieWiadomo, że Święta Wielkanocne wiążą się z rodzinnymi spotkaniami przy stole, podczas których zjada się więcej niż zwykle. Wiele dań jest ciężkostrawnych, tłustych lub bardzo słodkich. Jednak wcale nie musi tak być. Bez problemu można nieco zmodyfikować przepisy na różne potrawy, dzięki czemu będą one lżejsze i zdrowsze, a jednocześnie równie dobre co ich „tradycyjna” wersja. Coraz więcej osób przekonuje się do tego, że warto zachowywać zrównoważoną dietę i nie ma żadnego powodu, aby podczas Świąt całkowicie z niej rezygnować.

Jak odchudzić stół wielkanocny?

Żeby dania wielkanocne w wersji light były smaczne i zdrowe wystarczy zmienić niektóre ich składniki lub sposób przyrządzania. Okazuje się, że mniej tłuste i mniej kaloryczne odpowiedniki poszczególnych produktów wcale nie powodują pogorszenia smaku. Za to przyczyniają się do tego, że nawet po zjedzeniu większej ilości niż zwykle nie grożą nam dolegliwości żołądkowe. Co roku podczas śniadania wielkanocnego pojawiają się rozmaite dietetyczne potrawy z jajek. Bardzo często łączone są one z majonezem. Można natomiast zastąpić go czym innym. Do sosu, którym polewa się jajka na twardo dodajmy zamiast majonezu jogurt naturalny. Pasta jajeczna nie musi zawierać kalorycznego majonezu, zamiast niego bardzo dobrze sprawdzi się serek twarogowy. Natomiast do sałatki z jajkiem oraz każdej innej można dać oliwę lub wspomniany już jogurt. Zamiast łagodzić smak chrzanu majonezem lepiej jest zrobić ćwikłę z chrzanem, zawierającą cenne dla zdrowia witaminy. Będzie to bardzo dobry dodatek do chudej szynki. W końcu sami decydujemy o tym, jakie wędliny pojawią się na stole. Podobnie jest zresztą z obiadowymi daniami mięsnymi. Można smażyć mięso na tłuszczu, ale można je też przyrządzić w piekarniku, najlepiej w folii spożywczej lub specjalnym rękawie. Poza tym warto też jeść ryby.

Skoro mowa o świątecznym obiedzie bardzo często jada się na pierwsze danie żurek. Aby go przyrządzić niezbędny jest zakwas, który można kupić lub zrobić samodzielnie. Wiele osób gotuje następnie zupę nie tylko na tym zakwasie, ale także na białej kiełbasie. Można  z tego zrezygnować i żurek nie będzie tłusty ani ciężkostrawny. To samo dotyczy zabielania. Czy naprawdę śmietana nadaje zupie lepszy smak? Oczywiście ważne jest również to, żeby nie popaść w przesadę i zupełnie „odchudzić” wszystkie wielkanocne dania. Jak zawsze najlepiej jest znaleźć złoty środek, dzięki któremu będziemy zadowoleni zarówno ze smaku potraw, jak i ich obniżonej kaloryczności. Czy jest natomiast możliwe zrobienie ciast w wersji light? Z pewnością mazurek wielkanocny dietetyczny z lukrem pomarańczowym będzie miał mniej kalorii niż ciasto z pomadą czekoladową i orzechami. Ewentualnie można też zmniejszać proponowane w przepisie ilości cukru czy tłuszczu, jednak bez przesady, bo mazurek może nie wyjść. Z kolei na przykład babka wielkanocna będzie mniej kaloryczna jeśli nie oblejemy jej lukrem.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Warning: file_put_contents(): Only 0 of 41692 bytes written, possibly out of free disk space in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught Exception: Comet Cache: failed to write cache file for: `/dietetyczne-potrawy-wielkanocne/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`. in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/functions.php(3729): ob_end_flush() #2 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #4 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #5 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') #6 [internal function]: shutdown_action_hook() #7 {main} thrown in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435