Dieta w okresie remisji wrzodziejącego zapalenia jelita grubego

koktajle warzywnePo pierwsze, trzeba wspomnieć o tym, że wrzodziejące zapalenie jelita grubego może przebiegać w różnych fazach, gdyż dzieli się na okresy zaostrzenia, czyli nagłych nawrotów choroby i okresów remisji, czyli wyciszenia wzjg. Oczywiście, aby powroty chorobowe pojawiały się jak najrzadziej, chorzy na to schorzenie muszą stosować odpowiednią dietę. Przede wszystkim, jej celem jest uzupełnianie powstających deficytów składników pokarmowych, nie podrażnianie zmienionej już stanem zapalnym śluzówki jelita oraz nie nasilanie perystaltyki jelit, co może skutkowaniem pojawieniem się biegunki.

W związku z powyższym zalecana jest dieta lekkostrawna, która powinna być ustalona indywidualnie przez lekarza, gdyż każdy przypadek choroby trzeba rozpatrywać indywidualnie. Z pewnością, zadaniem zmiany nawyków żywieniowych jest uniknięcie  niedożywienia. Oczywiście, przyjmowane produkty powinny być bogate w cenne wartości odżywcze i minerały oraz białko zwierzęce. Poza tym, należy ograniczyć spożywanie dań ciężkostrawnych, zwłaszcza przyrządzanych na bazie tłuszczu oraz bogatych w błonnik. Ponadto, jak najbardziej wskazane jest dodawanie do gotowanych przysmaków olejów roślinnych i świeżego masła, ale w ograniczonych ilościach. Nie zapominamy także, aby w naszym menu pojawiły się produkty z zawartością cynku, potasu i magnezu oraz witamin z grupy B, których niedobór może powodować nasilenie się biegunki. Na uwagę zasługuje fakt, iż  mleko należy podawać głównie w formie jogurtów, kefirów, chudych serów twarogowych, ponieważ w tradycyjnej postaci zwykle jest źle tolerowane przez chorych.

Poza tym, owoce i warzywa są dozwolone tylko w postaci gotowanej lub w formie świeżych soków. Oprócz tego zupy trzeba przyrządzać na wywarach warzywnych, bez dodatku zasmażki z mąki i mleka. Ponadto, wszelkiego rodzaju posiłki przyrządzamy w formie gotowanej, następnie je rozdrabniamy, miksujemy, przecieramy, w szczególności kiedy mówimy o daniach dla najmłodszych. Oczywiście, zawsze stawiamy na świeże produkty, nigdy z dodatkiem ulepszaczy, spulchniaczy czy konserwantów, ponieważ najczęściej wzmagają one uczucie wzdęcia. Trzeba wiedzieć o tym, że w fazie wyciszenia wzjg zabronione są cukry, słodycze czy ciasta oraz jedzenie typu fast food. Należy też zapomnieć o wszelkiego rodzaju napojach gazowanych, piciu mocnej kawy, herbaty, alkoholu czy napojów z dodatkiem cukru bądź miodu. Nie ulega wątpliwości, iż niesamowite znaczenie odgrywa tu regularne spożywanie niewielkich posiłków, najlepiej 5 razy dziennie.

W związku z powyższym widać, że odpowiednio opracowana dieta jest bardzo ważna w fazie remisji wzjg, gdyż niedostosowanie się do powyższych wymogów żywieniowych, zwykle skutkuje zaostrzeniem wrzodziejącego zapalenia jelita grubego.

(Visited 1 times, 3 visits today)

Warning: file_put_contents(): Only 0 of 41328 bytes written, possibly out of free disk space in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught Exception: Comet Cache: failed to write cache file for: `/dieta-w-okresie-remisji-wzjg/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`. in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/functions.php(3729): ob_end_flush() #2 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #4 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #5 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') #6 [internal function]: shutdown_action_hook() #7 {main} thrown in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435