Domowe sposoby na zaparcia

sposoby na zaparciaWiele osób wciąż ma problemy z przyznaniem się do wstydliwych dolegliwości. Z pewnością należą do nich zaparcia, przypadłość bardzo powszechna, którą można jednak próbować zwalczyć domowymi sposobami. Zbyt mała częstotliwość wypróżnień, wahająca się mniej więcej w granicach 2-4 razy w tygodniu, utrudnienia w defekacji oraz uczucie dyskomfortu towarzyszące oddawaniu stolca to problem, który spotkać może każdego. Jak sobie poradzić?
Faktem jest jednak, że na zaparcia częściej narażone są kobiety. Wszystko za sprawą częstych przemian hormonalnych, jakich w porównaniu z mężczyznami kobiety doświadczają znacznie więcej. Choroba ta często dotyka tez osoby z dysfunkcją jelita grubego, często osoby starsze.
Dla zrozumienia przyczyn tego schorzenia przyjrzeć należy się procesom zachodzącym wewnątrz naszego organizmu po spożyciu posiłku. Treść pokarmowa jest przesuwana za pomocą mięśni jelit w kierunku odbytu. W tym czasie stopniowo wchłaniane są substancje odżywcze, a pod koniec, w jelicie grubym ostatecznie odzyskiwana jest woda i formuje się masa kałowa. Jeżeli podczas wędrówki pokarmu zostaną wchłonięte znaczne ilości wody, a po strawieniu jedzenia pozostaje zbyt mała ilość resztek, mamy do czynienia z zaparciami.
Główną przyczyną jest przede wszystkim zwolnienie perystaltyki jelit. Spadek aktywności w naszym przewodzie pokarmowym powoduje bowiem zwolnienie prędkości przesuwania pokarmu, a tym samym nadmiernego wchłaniania wody.
Aby zapobiegać zaparciom powinniśmy przede wszystkim pamiętać o zarezerwowaniu sobie czasu w godzinach porannych, na które przypada największa aktywność jelita grubego, na wypróżnienie. Poranny pośpiech zmuszający nas do bagatelizowania potrzeb ciała może bowiem doprowadzić do osłabienia wrażliwości naszego ciała na zalegające masy kału, co jest przyczyna zaparć.
Najlepszym domowym sposobem na zaparcia jest przede wszystkim zmiana diety. Unikać powinniśmy potraw o dużej zawartości tłuszczów, zwłaszcza żywności wysokoprzetworzonej. Najlepiej ograniczyć także ciężkoprzyswajalne przez nasz organizm potrawy smażone. Najlepszą dietą na zaparcia jest dieta bogato resztkowa. Oparta o wysoką zawartość błonnika w naszych pokarmach korzystnie wpływa na nasz przewód pokarmowy poprzez uregulowanie perystaltyki jelit. Należy zwiększyć spożycie świeżych owoców i warzyw, razowego pieczywa i makaronu oraz pełnych ziaren, które to produkty powodują zwiększenie ilości resztek.

Zadbać trzeba o regularność spożywanych posiłków (najlepiej 5 posiłków dziennie w odstępach trzygodzinnych) oraz o zwiększenie aktywności fizycznej.
W przypadku ciężkiej postaci schorzenia jedyną pomocą może okazać się leczenie farmakologiczne. Jednak odpowiedni styl życia oraz wypracowanie sobie dobrych nawyków żywieniowych może uchronić nas przed tą uciążliwą przypadłością.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Warning: file_put_contents(): Only 0 of 41860 bytes written, possibly out of free disk space in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught Exception: Comet Cache: failed to write cache file for: `/domowe-sposoby-na-zaparcia/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`. in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/functions.php(3729): ob_end_flush() #2 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #4 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #5 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') #6 [internal function]: shutdown_action_hook() #7 {main} thrown in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435