Zasady zbilansowanej diety

piramida-żywieniaCodzienne jedzenie musi być zbilansowane, aby dostarczać naszemu organizmowi wszystkich potrzebnych mu do poprawnego funkcjonowania składników. Dieta to podstawa zdrowia, dlatego trzeba uważać na to co się je i w jakich ilościach. Mamy z tym nierzadko problem. Przyczyną jest brak czasu, jedzenie naprędce fast foodów, obfitujących w tłuszcz, ciężkostrawnych, będących przyczyną otyłości nie tylko u dorosłych ale i u dzieci. Konsekwencji niewłaściwego odżywiania może być znacznie więcej, a sama otyłość to również groźba cukrzycy. Warto się nad tym zastanowić zanim będziemy się usprawiedliwiać brakiem czasu na przygotowywanie posiłków w domu.

Dzisiaj jest to rozwiązanie po prostu łatwiejsze. Mamy do dyspozycji wiele urządzeń pomagających nam w tym jak choćby garnki lub parowary do gotowania na parze, dzięki którym jedzenie nie traci na wartość, nie musi być smażone w głębokim tłuszczu i przygotowuje się praktycznie samo i to w bardzo krótkim czasie. W taki sposób gotować można w zasadzie wszystko a podstawą posiłków powinny być warzywa. Kiedy jest na to sezon, kupujemy świeże, przyrządzając lekkostrawne dietetyczne dania. Jeśli jest zima, warto korzystać z mrożonek, niewiele mniej wartościowych. Brokuły, fasolka szparagowa zielona i żółta, szpinak – to wszystko kosztuje tak niewiele a może stać się bazą do prostego i smakowitego dania.

Z wymienionych warzyw można ugotować szybką i pożywną zupę właściwie w kilka minut, przyrządzić pierogi lub krokiety ze szpinakiem lub grillowanego kurczaka z fasolką. Wiele prostych przepisów bazuje na warzywach. Musi być ich w naszej diecie więcej, ponieważ dostarczają one witamin i cennych składników mineralnych, lepiej przyswajalnych niż niejedna cudowna kapsułka czy tabletka. Oczywiście nie należy zapominać o posiłkach zawierających białka, węglowodany i tłuszcze, one również są potrzebne w codziennym jadłospisie. Szczególnie jeżeli ktoś trenuje to jego dania powinny zawierać duże ilości ryżu, makaronu, twarogu, kefiru, jogurtu naturalnego, mięsa z indyka lub kurczaka oraz tłuszczu w postaci oliwy z oliwek. Tylko dania właściwie połączone mogą zapewnić mięśniom regenerację oraz wpływać profilaktycznie na organizm. Podobnie osoby pracujące ciężko fizycznie powinny dbać o to aby w ich diecie nie zabrakło żadnego ze składników odpowiedzialnych za budowanie siły mięśni i właściwe samopoczucie bez wyczerpania.

Dieta to słowo popularne w ostatnim czasie. Odpowiednio dobrana może poprawić kondycję, spowodować zrzucenie zbędnych kilogramów, ale przede wszystkim musi dbać o zdrowie organizmu jako całości.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Warning: file_put_contents(): Only 0 of 40664 bytes written, possibly out of free disk space in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught Exception: Comet Cache: failed to write cache file for: `/zasady-zbilansowanej-diety/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`. in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/functions.php(3729): ob_end_flush() #2 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #4 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #5 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') #6 [internal function]: shutdown_action_hook() #7 {main} thrown in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435