Drogocenne migdały należą do rodziny różowatych i występują głównie w krajach Basenu Morze Śródziemnomorskiego, przeważnie w Hiszpanii, Francji i Włoszech oraz w Ameryce Północnej, najczęściej w Kalifornii. Charakteryzują się lekko gorzkim smakiem, a także owalnym kształtem, trochę spłaszczonym. Poza tym, ich skóra posiada ciemnobrązowy kolor, jest lekko pomarszczona, a po przekrojeniu owoc ma kremową barwę.
Długość owoców sięga 1,5 cm. Przede wszystkim, stanowią doskonały dodatek do ciast, lodów, sałatek, makaronu, farszu, ryb, mięs. Ponadto, płatki migdałowe stanowią rewelacyjną ozdobę na tortach i ciastach. Natomiast ze zmielonych owoców tworzy się marcepan, a także pastę migdałową oraz wykorzystuje się je do zagęszczania zup, sosów, kremów.
Warto tez powiedzieć o tym, że niezwykle smaczne są likiery migdałowe. A co ciekawe, w starożytnej Grecji był symbolem miłości, a obecnie postrzegany jest jako afrodyzjak. Dlaczego warto jeść migdały?
DUŻO ZDROWEGO TŁUSZCZU
Trzeba wyraźnie podkreślić to, że mimo tego, iż orzechy zawierają dużą wartość tłuszczy są niesamowicie zdrowe i powinny znaleźć się w naszej codziennej diecie. Przede wszystkim, stanowią doskonałe źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, błonnika, minerałów i witamin. Z pewnością korzystnie wpływają na nasz układ krwionośny i zmniejszają ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej serca, gdyż między innymi bogate są w magnez, potas i fosforu. Ponadto, regularne spożywanie migdałów skutecznie obniża poziom złego cholesterolu. Oprócz tego bakalie, powinny znaleźć się w menu osób zmagających się z DASH, bowiem pomagają w leczeniu i zapobieganiu pojawieniu się nadciśnienia tętniczego. Należy wspomnieć także o tym, że wpływają na poprawę naszego zdrowia, ale tylko wtedy gdy są przyjmowane w postaci nieprzetworzonej i niepoddane pieczeniu, gotowaniu lub prażeniu.
OLEJEK MIGDAŁOWY – PIĘKNA SKÓRA, PAZNOKCIE I DOBRY RELAKS
Oczywiście, wykorzystywane są także w kosmetyce, np. olejek migdałowy posiada działanie wygładzające, natłuszczające i zmiękczające naskórka. Poza tym, doskonale sprawdza się jako serum do twarzy, zwłaszcza gdy skóra jest słucha, zmęczona i podatna na podrażnienia. Wspaniale działa też na paznokcie, czyniąc je piękne, a także zapobiega wystąpieniu przesuszonych skórek wokół nich. Ogromnym uznaniem cieszy się również migdałowy balsam do ciała, który może także zawierać dodatki innych owoców, np. kokosa, a poza tym bardzo często jest wykorzystywany nie tylko do nawilżenia naskórka, ale i do relaksującego masażu.
LŚNIĄCE WŁOSY BEZ PRZETŁUSZCZANIA
Ponadto, dużym uznaniem cieszą się szampony i odżywki z wyciągiem migdałowym, które w szczególności są zalecane w przypadku zniszczonych włosów, natomiast są niewskazane, gdy nasze włosy mają skłonność do przetłuszczania się. Trzeba też powiedzieć, o tym, że zmielone migdały można także stosować jako peeling, wystarczy dodać do nich odrobinę oleju.
UWAGA NA ALERGIĘ!
Natomiast, alergicy muszą mieć na uwadze te, ze produkty, które w swym składzie migdały, mogą uczulać, dlatego przed ich stosowaniem należy przeprowadzić próbę alergiczną.
Jak widać, warto jeść bakalie w każdej postaci, a także korzystać z migdałowych kosmetyków, ponieważ mają rewelacyjny wpływ na nasze zdrowie i urodę.