Świąteczne potrawy dla cukrzyków

dietetyczny-karp-w-galarecieW czasie świąt Bożego Narodzenia na naszych stołach pojawia się mnóstwo pyszności wszelkiego rodzaju – od potraw lekkich, jak sałatki i surówki, poprzez sycące zupy i kremy, aż po ciężkie, wręcz ociekające tłuszczem dania oraz desery i słodycze będące istną bombą kaloryczną! Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych ku takiemu, skądinąd niezdrowemu menu, to oczywiście możemy pozwolić sobie na „chwileczkę zapomnienia”. Niemniej jednak, wśród nas jest wiele osób, które z racji przewlekłej choroby bądź chwilowego, nie najlepszego stanu zdrowia, powinny, a wręcz muszą zrezygnować z większości wigilijnych i świątecznych pyszności. Mowa chociażby o tych, którzy cierpią na cukrzycę, w związku z czym stale muszą czegoś sobie odmawiać. W Boże Narodzenie zaś szczególnie.

Najpopularniejsze dania na Wigilię, a więc te, których obecność na świątecznych stołach dyktuje wielowiekowa tradycja, w większości nie nadają się do spożycia dla diabetyków. Jest w nich bowiem mnóstwo tłuszczu, cukru, a tym samym – kalorii, które zagrażają nie tylko zdrowiu, ale i życiu osób leczących się na cukrzycę.

Smakiem czego muszą obejść się diabetycy w czasie świąt?

Tłustych, smażonych mięs, jak np. pieczeń wołowa czy wieprzowa; smażonych ryb, zatem wigilijny karp odpada. Bigosu przyrządzanego „na bogato”; potraw z dodatkiem majonezu czy zabielanych śmietaną, a więc w zapomnienie odchodzą sałatki jarzynowe, śledzie w śmietanie czy niektóre zupy świąteczne. Zakazane są również niebiańskie słodkości – torty, ciasta, ciasteczka, desery, suszone owoce, np. rodzynk, w których cukru jest niezliczona ilość!

A na co mogą pozwolić sobie diabetycy świąteczną porą?

Wbrew temu, co nam się wydaje, ta lista jest naprawdę bardzo długa. Karp na Wigilii w menu cukrzyka jest mile widziany, jako karp w galarecie, karp gotowany na parze czy grillowany. Wołowina również, ale tylko z rusztu! Uszka, pierogi, frykadelki z kapustą, grzybami czy rybą także, pod warunkiem, że nie będą one z okrasą. Zaś lampka wina śmiało może zastąpić szklankę kompotu z suszonych owoców czy kieliszek słodkiej nalewki. Słodkości na święta – ciasta i desery, tak jak wszystko inne, są dla ludzi. Niewielka porcja deseru zakazanego na co dzień, ale zjedzona od święta, nie zaszkodzi cukrzykowi. Rzecz w tym, aby mieć umiar i nie przekraczać granicy, a naprawdę łatwo jest przedobrzyć z tym, co dobre.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Warning: file_put_contents(): Only 0 of 40959 bytes written, possibly out of free disk space in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught Exception: Comet Cache: failed to write cache file for: `/swiateczne-potrawy-dla-cukrzykow/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`. in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/functions.php(3729): ob_end_flush() #2 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #4 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #5 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') #6 [internal function]: shutdown_action_hook() #7 {main} thrown in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435