Dieta z kapusty zakłada zrzucenie w ciągu 7 dni około 4-5 kg. Jest niskokaloryczna i bogata w witaminę C. Jadłospis diety nie pokrywa dziennego zapotrzebowania na kalorie i jest mało zróżnicowany.
Dieta z kapusty – zasady
Podstawą siedmiodniowej diety kapuścianej jest jedzenie (o każdej porze i w dowolnych ilościach) zupy przygotowanej z kapusty włoskiej z dodatkiem cebuli, papryki, marchewki, pomidorów i selera naciowego. Smak zupy możemy wzbogacić dodając do niej szczyptę pieprzu, ząbek czosnku, świeży koper lub chilli. Każdego dnia powinniśmy też wypijać około 2 litrów wody niegazowanej. Dieta kapuściana dopuszcza picie gorzkiej kawy i herbaty. W trakcie trwania diety powinniśmy wystrzegać się produktów takich jak: sól, cukier, alkohol, napoje gazowane i pieczywo.
Zalety diety kapuścianej – szybka utrata wagi, łatwość przygotowania
Dieta redukuje tkankę tłuszczową, przyspiesza przemianę materii i dostarcza dużą dawkę witaminy C zawartej w kapuście. Zupa kapuściana jest prosta w przygotowaniu. Raz ugotowany wywar warzywny możemy przechowywać w lodówce przez cały tydzień. Zaletą diety jest brak głodówki – zupę możemy jeść zawsze, gdy tylko czujemy się głodni.
Wady diety kapuścianej – monotonia, efekt jojo
Dieta nie dostarcza organizmowi cennych składników odżywczych (np. żelaza, białka, magnezu) i jest niskokaloryczna (nie pokrywa dziennego zapotrzebowania na kalorie). Może powodować osłabienie, pogorszenie samopoczucia i zaburzenia rytmu serca. Jadłospis jest mało zróżnicowany – zupa kapuściana, jedzona kilka razy dziennie, nudzi się zwykle po 2-3 dniach. Monotonne posiłki obniżają motywację do odchudzania. Dieta stwarza duże ryzyko efektu jojo – szybkiego nawrotu zrzuconych kilogramów. W efekcie waży się więcej niż przed odchudzaniem.