Z pewnością niewielu z nas zdaje sobie sprawę, jakie lecznicze i zdrowotne właściwości kryją uprawiane przez nas powszechnie w domach rośliny. Doskonałym przykładem może być chociażby kalanchoe pinnata, nazywana też potocznie żyworódką, ze względu na pojawiające się na jej liściach niewielkie, samodzielne sadzonki.
Roślina ta, pochodząca z Madagaskaru szybko zyskała znaczne uznanie niemalże na całym świecie. Z tego też powodu w wielu krajach, w tym również w Polsce hodowana jest w doniczkach lub ogrodach, zarówno jako dekoracyjny i wieloletni sukulent oraz panaceum na wiele rozmaitych schorzeń i poważnych dolegliwości.
Żyworódka lekarska okazuje się niezwykle łatwa w hodowli, nie wymaga bowiem specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych i rośnie niemal w każdym rodzaju podłoża. Aby więc zapewnić sobie zdrowie i witalność oraz skutecznie wzmocnić organizm warto przygotowywać z rośliny smaczne i zdrowe preparaty lecznicze lub smakowite potrawy.
W sklepach ze zdrową żywnością oraz w wielu aptekach dostać można najróżniejsze leki oraz soki z żyworódki, będące doskonałą alternatywą syropów na kaszel. Zawarte w roślinie składniki mineralne oraz znaczne ilość witaminy C skutecznie pomagają w walce z i infekcjami bakteryjnymi.
Profilaktycznie lub jako naturalne lekarstwo na katar, ból gardła czy chrypkę można więc śmiało zjadać kilka listków kalanchoe na tydzień. Z łatwością przygotować też można z rośliny pyszną sałatkę z dodatkiem soku z cytryny, orzechów włoskich lub prażonych ziaren słonecznika. Żyworódka w żaden sposób nie jest bowiem niebezpieczna dla naszego organizmu, możemy zatem z powodzeniem podawać ją dzieciom.
Zależnie od naszych kulinarnych upodobań do sałatki z żyworódki dodać możemy również inne, nasze ulubione składniki oraz zioła i przyprawy. Świetnym pomysłem będzie na przykład wymieszanie świeżych listków kalanchoe z pomidorkami koktajlowymi, rzodkiewką lub ogórkiem. Całość doprawić można czosnkiem, będącym zresztą naturalnym antybiotykiem, natką pietruszki lub posiekanym drobno koperkiem.
W ten prosty i łatwy sposób skutecznie ochronimy się przed sezonowymi zachorowaniami na grypę i wzmocnimy cały organizm, bowiem żyworódka korzystnie działa zarówno na układ krążenia, wzmacnia pracę serca i trzustki oraz niweluje ryzyko pojawienia się jakichkolwiek infekcji w przewodzie pokarmowym.