Rady dla początkujących zielarzy

zbieranie ziółW dziedzinie zielarstwa ważna jest nie tylko wiedza na temat unikatowych właściwości ziół, choć stanowi ona oczywiście podstawę ziołolecznictwa. Niezwykle istotna jest także wiedza na temat sposobów zbioru ziół, suszenia i przechowywania. Niewłaściwe postępowanie z ziołami może bowiem osłabić bądź całkowicie zniwelować ich działanie.

Zbioru liści dokonujemy więc, gdy liście są suche, czyste i nieuszkodzone, najlepiej wcześnie rano i zaraz przed okresem kwitnienia rośliny. Od razu można liście zamrozić lub ususzyć w małych bukiecikach, w miejscu ciepłym, wolnym od kurzu i z dobrą wentylacją bez dostępu bezpośredniego promieni słonecznych. Suszymy liście 4-10 dni do momentu, gdy można je kruszyć. Przechowujemy suche liście w ciemnych, hermetycznie zamykanych naczyniach.

Niezwykle ważnym procesem, pozwalającym na długotrwałe przechowywanie ziół jest suszenie. W przypadku suszenia kwiatów małe, całe główki kwiatowe lub większe płatkowe kwiatostany, rozpościeramy na papierze lub gazie w ciepłym, wolnym od kurzu i z dobrą wentylacją miejscu od 1-3 tygodni. Kwiaty należy przewracać kilka razy w ciągu tego okresu suszenia. Róże i inne duże kwiaty można wpleść w rozciągniętą siatkę, główkami do góry.

W przypadku ziaren zbieramy tylko dojrzałe ziarna ze zdrowych roślin. Najlepiej robić to w gorący, suchy dzień. Strząsamy ziarna do papierowej torebki lub ucinamy całą roślinę. Kładziemy ziarna lub części rośliny z ziarnami na papierze lub wieszamy je na dwa tygodnie w suchym miejscu. Wyłuskujemy ziarna z roślin i przechowujemy je w hermetycznym naczyniu. Jest  to tradycyjna metoda stosowana w medycynie ludowej.

Przy zbiorze korzeni ważne jest, by dokładnie oczyścić go z ziemi. Następnie usuwamy drobne korzonki boczne i myjemy. Tniemy korzeń na małe kawałki i rozpościeramy je w lekko podgrzanym piecu (50-60 stopni Celsjusza) w ciągu 2-6 godzin. Przechowujemy następnie w ciemnych, hermetycznych naczyniach. Według tej metody większość korzeni daje się przechowywać przez wiele lat bez absorbowania wilgoci.

Herbatki ziołowe i wyciągi (niezwykle istotne w ziołolecznictwie) przygotowujemy, napełniając czajniczek świeżymi lub suszonymi liśćmi, kwiatami, ugniecionymi nasionami, korą lub korzeniami i zalewając je gotującą wodą. Napar pozostawiamy do zaparzenia na 5 minut. Używamy 1 łyżeczkę do herbaty suszonych ziół lub jedną świeżą gałązkę z 6-9 listkami na filiżankę. Taki ludowy lek przecedzamy przed podaniem do spożycia.

Wywary przyrządzamy ze zmiażdżonego korzenia, kory lub nasion, które wkładamy do zimnej wody w naczyniu z przykryciem. Gotujemy aż do momentu, gdy tylko jedna czwarta wody pozostanie w naczyniu i przecedzamy pozostałą zawartość.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Warning: file_put_contents(): Only 0 of 40100 bytes written, possibly out of free disk space in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught Exception: Comet Cache: failed to write cache file for: `/rady-dla-poczatkujacych-zielarzy/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`. in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/functions.php(3729): ob_end_flush() #2 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #4 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #5 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') #6 [internal function]: shutdown_action_hook() #7 {main} thrown in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435