Jakie właściwości lecznicze mają porzeczki?

porzeczki właściwości zdrowotneNie jest żadną tajemnicą, że porzeczki, zarówno czarna, jak i te czerwone, zawierają wiele ważnych dla naszego organizmu witamin i wartości odżywczych. Co ciekawe, mimo że krzewy jadalnych porzeczek rosły w Polsce od niepamiętnych czasów, zjadane są właściwie dopiero od polowy XVI wieku. Wówczas, sok z porzeczek był polecany jako lek na problemy z żołądkiem czy na gorączkę. A zaledwie od kilkudziesięciu lat porzeczki został gruntownie przebadane i odkryto wszystkie jej właściwości.

Jakie zatem witaminy i inne zalety kryją porzeczki?

Warto dodać, że więcej witamin znajdziemy w porzeczkach czarnych. Owoce czarnej porzeczki to najwspanialsze źródło niemal wszystkich niezbędnych do dobrego funkcjonowania organizmu witamin, a przede wszystkim jedno z najbogatszych źródeł witaminy C.

Co więcej, witaminie C towarzyszy w czarnej porzeczce witamina P (rutyna). Towarzystwo witaminy P jest ważne, gdyż ułatwia ona przyswajanie witaminy C. Dlatego spożycie owoców czarnej porzeczki lepiej skutkuje niż łykanie tabletek z witaminą C. Jakby tego było mało, witamina C występuje w owocach czarnej porzeczki w trwałych wiązaniach, dlatego zachowuje się także w przetworach. Oznacza to, że spożywanie kompotów czy dżemów domowej roboty jest równie zdrowe, co zjadanie surowych porzeczek.

Czarna porzeczka jest wykorzystywana w lecznictwie. W leczeniu czarną porzeczką wykorzystuje się zarówno surowe owoce, jak i liście. Owoce stosowane są przy chorobach reumatycznych, biegunkach, zaburzeniach wątroby, wyczerpaniu fizycznym i psychicznym.

Napary z liści przyspieszają wydalanie toksyn i regulują pracę nerek – używane są przy schorzeniach dróg moczowych i pęcherza, a także w nieżytach żołądka i jelit. Poza poważnymi schorzeniami porzeczka jest również stosowana w łagodzeniu objawów anginy, chronicznego kaszlu, a także wzmacnia i pobudza do działania nasz układ immunologiczny.

Jak już było wspomniane, owoce zawierają duże ilości witamin, szczególnie C, w przetworach korzystnie wpływają na procesy przemiany materii. Czarna porzeczka hamuje powstawanie w organizmie toksycznych związków wywołujących mutacje genów prowadzących do chorób nowotworowych.

Liście porzeczki są przydatne podczas ataku komarów albo muszek. Wystarczy natrzeć świeżymi liśćmi porzeczki miejsca najbardziej podatne na ukąszenia.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Warning: file_put_contents(): Only 0 of 40990 bytes written, possibly out of free disk space in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught Exception: Comet Cache: failed to write cache file for: `/jakie-wlasciwosci-maja-porzeczki/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`. in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/functions.php(3729): ob_end_flush() #2 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #4 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #5 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') #6 [internal function]: shutdown_action_hook() #7 {main} thrown in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435