Hiperglikemia i hipoglikemia – podstawowe objawy

nieducukrzenie i przecukrzenieW medycynie podobnie brzmiące nazwy często mają całkowicie przeciwstawne znaczenie, a ich pomylenie może być katastrofalne w skutkach.

Taka właśnie sytuacja ma miejsce w przypadku hiperglikemii i hipoglikemii. Ponieważ oba stany mogą wystąpić u ludzi leczących się z powodu cukrzycy, każdy kto cierpi na tę chorobę, powinien umieć bezbłędnie je rozpoznawać.

Podobna nazwa, inne stany

Pojęcie hiperglikemii oznacza wzrost stężenia glukozy na czczo w osoczu powyżej 100 mg/dl (5,6 mmol/l), natomiast stan hipoglikemii to spadek stężenia glukozy w osoczu poniżej 70 mg/dl (3,9 mmol/l). Często takie wahania, zarówno w jedną, jak i w drugą stronę pozostają bezobjawowe, jednak u chorych na cukrzycę, stwierdzenie podczas rutynowej kontroli glikemii nieprawidłowych wyników, powinno skłonić do działania. Kiedy zaś pojawią się niepokojące objawy, a nie mamy pod ręką glukometru, umiejętność rozpoznania, na który stan wskazują będzie konieczna, by podjąć niezbędną, prawidłową interwencję.

W pewnych sytuacjach hipoglikemii można się spodziewać

Chorując na cukrzycę i stosując leki obniżające poziom glukozy we krwi, należy pamiętać o możliwości wystąpienia epizodu hipoglikemii. Często taki stan związany jest z niedostosowaniem dawki leku do intensywności wysiłku fizycznego lub podaży pokarmów. Wymóg dokonywania częstych pomiarów glikemii, spożywania dodatkowych węglowodanów i dostosowania odpowiednio dawki leku w przypadku podejmowania większej aktywności fizycznej, dotyczy szczególnie chorych leczonych insuliną, niezależnie od rodzaju cukrzycy. Pacjenci leczeni dietą i lekami doustnymi nie są zagrożeni w tak dużym stopniu hipoglikemią przy wysiłku, jednak i oni powinni zachować czujność. Ryzyko spadku stężenia glukozy zwiększa się także po spożyciu alkoholu, który hamuje produkcję tego cukru przez organizm.

Objawy spadku stężenia glukozy mogą być różnie nasilone

Obniżenie stężenia glukozy we krwi może nie dawać początkowo żadnych objawów, jednak wykrycie takiego stanu wymaga od chorego reakcji i spożycia pokarmu zawierającego cukry proste w ilości 10–20 g glukozy (mogą to być np. tabletki zawierające glukozę, żele lub słodzony napój), a następnie posiłku zawierającego węglowodany złożone, aby zapobiec dalszemu spadkowi glukozy i negatywnym następstwom takiego stanu. Należy tez monitorować stężenie glukozy we krwi. Czasami jednak, nawet przy niewielkim spadku stężenia glukozy poniżej normy, mogą pojawić się objawy, do których należą: nudności, ból głowy, drżenie mięśni, kołatanie serca, poty oraz uczucie głodu. Taka sytuacja wymaga takiego samego postępowania, jak przedstawiono wyżej. Niekiedy do wymienionych objawów dołączają się: splątanie, senność, zaburzenia widzenia, trudności w mówieniu, koordynacji, aż do wystąpienia śpiączki. W takiej sytuacji chory nie będzie mógł samodzielnie spożyć cukrów i niezbędna będzie pomoc lekarza, który podejmie leczenie dożylnym wlewem glukozy lub poda glukagon – hormon działający przeciwstawnie do insuliny.

Umiarkowana hiperglikemia w cukrzycy wymaga planowego leczenia

Stwierdzenie podwyższonego stężenia glukozy w przygodnym badaniu może być zjawiskiem całkowicie normalnym, związanym ze spożyciem posiłku. Hiperglikemia u osób chorych na cukrzycę nie wymaga zwykle doraźnego działania, a jedynie modyfikacji stosowanego leczenia i ścisłego stosowania się do zaleceń lekarskich. Do typowych objawów cukrzycy i związanej z nią hiperglikemii należą: zwiększone pragnienie, wielomocz, nadmierne zmęczenie i senność, rzadziej spadek masy ciała, pojawienie się zmian ropnych na skórze oraz infekcje okolicy moczowo-płciowej. Ponad połowa chorych nie odczuwa żadnych objawów.

Ciężka hiperglikemia stanowi zagrożenie życia

Czasami jednak dochodzi do nagłego załamania się mechanizmów regulujących gospodarkę węglowodanową ustroju i pojawienia się znacznej hiperglikemii w krótkim czasie. Dotyczy to szczególnie początków cukrzycy typu 1, gdzie wskutek znacznego niedoboru insuliny rozwija się kwasica i śpiączka ketonowa, a do typowych objawów cukrzycy dołączają się zaburzenia świadomości, aż do śpiączki, ból brzucha, głowy, nudności i wymioty, czy ból w klatce piersiowej. Stan ten wymaga pilnej interwencji lekarskiej. Podobnie, stan zagrożenia życia z powodu hiperglikemii, występuje w tzw. zespole hiperglikemiczno-hiperosmolarnym, spowodowanym rozregulowaniem cukrzycy w przebiegu ciężkich zakażeń, wystąpienia zawału serca lub udaru mózgu, niewydolności nerek, czy upojenia alkoholowego. W tym wypadku również pojawiają się zaburzenia świadomości aż do śpiączki i stan taki wymaga natychmiastowej interwencji lekarza.

Łatwo zauważyć, że objawy łagodnej hipoglikemii i łagodnej hiperglikemii nie są trudne do rozróżnienia. Przygotowanie się na możliwość ich wystąpienia pozwoli ze spokojem i skutecznie stawić im czoła, jeśli się pojawią. Kiedy jednak, niezależnie od przyczyny, pojawią się jakiekolwiek objawy neurologiczne i zaburzenia świadomości, nie wahajmy się szukać pomocy lekarskiej.

Poczytaj więcej na temat hiperglikemii i hipoglikemii : http://oddajcukier.pl/#!/slownik-pojec

(Visited 1 times, 1 visits today)

Warning: file_put_contents(): Only 0 of 42468 bytes written, possibly out of free disk space in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught Exception: Comet Cache: failed to write cache file for: `/hiperglikemia-i-hipoglikemia-podstawowe-objawy/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`. in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/functions.php(3729): ob_end_flush() #2 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #4 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #5 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') #6 [internal function]: shutdown_action_hook() #7 { in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435