Działanie nalewki z kwiatów głogu

nalewka-glogowaNalewki pomagają w trawieniu, usprawniają krążenie i doskonale przeciwdziałają przeziębieniom. Co więcej, nalewki ziołowe mogą też być stosowane na sen i uspokojenie. Tego rodzaju trunki w naturalny sposób łagodzą stany nerwicowe, pomagają się wyciszyć i ułatwiają zaśnięcie. Od najdawniejszych lat znane są właściwości lecznicze orzechówki, śliwkówki czy wiśniówki.

Obok tradycyjnych nalewek z owoców bardzo popularne są także trunki z suszonych kwiatów: głogu, lipy czy kasztanowca.

Głóg to jedna z roślin, która słynie z rozlicznych właściwości leczniczych. Jak się okazuje, po suszone kwiaty głogu sięgano już w epoce starożytności. Wywary przygotowywane na bazie głogu w znakomity sposób wspomagają leczenie schorzeń układu krążeniowego, a tego rodzaju choroby są dzisiaj prawdziwą plagą i nie bez powodu zalicza się je do schorzeń cywilizacyjnych. Jeśli więc borykamy się z nadciśnieniem czy chorobą wieńcową, śmiało możemy sięgnąć po przepis na nalewkę z kwiatów głogu. Do przygotowania takiego specyfiku będziemy potrzebować dwie szklanki suszonych kwiatów głogu, pół litra spirytusu, wodę oraz pół litra miodu (można też sięgnąć po cukier, ale to miód sprawi, że nasz trunek będzie odznaczał się niezwykle szlachetnym smakiem i wyjątkowym aromatem). Jeśli będziemy samodzielnie zbierać kwiaty głogu, wówczas pamiętajmy, aby wybierać miejsca, które znajdują się z dala od dużych ulic. Zaleca się też przepłukać kwiaty przed pozostawieniem ich do ususzenia. Pierwszym krokiem do przygotowania nalewki z suszonych kwiatów głogu jest wlanie do garnka wody, rozpuszczenie w niej miodu i dodanie spirytusu.

Następnie do szklanego słoja przekładamy pokruszone kwiaty głogu, zalewamy wodą z miodem i spirytusem, po czym szczelnie zakręcamy naczynie i odstawiamy nasz trunek na okres około dwóch tygodni. Po tym czasie nalewkę z suszonych kwiatów głogu należy przefiltrować przy pomocy gazy lub bibułki filtracyjnej, a następnie rozlać do szklanych butelek. Właściwie przefiltrowana nalewka będzie miała dość żywy kolor i będzie odznaczać się wykwintnym smakiem. W ten sposób otrzymany trunek należy przechowywać w suchym i ciemnym miejscu.

Istnieje wiele wskazań do stosowania nalewki z głogu. Najczęściej tego rodzaju trunek jest jednak polecany przy schorzeniach układu krążenia. Głóg w swoim składzie zawiera wiele cennych dla serca związków, ale poza tym roślina ta jest także źródłem tak zwanych garbników oraz saponozydów (substancje te skutecznie neutralizują działanie wolnych rodników). Warto też wspomnieć o odżywczym działaniu leczniczego soku. Trunek ten obfituje w witaminę A, C, E oraz w karotenoidy, dzięki czemu wspiera funkcjonowanie całego organizmu.

(Visited 1 times, 3 visits today)

Warning: file_put_contents(): Only 0 of 40427 bytes written, possibly out of free disk space in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught Exception: Comet Cache: failed to write cache file for: `/dzialanie-nalewki-z-kwiatow-glogu/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`. in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/functions.php(3729): ob_end_flush() #2 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #4 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #5 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') #6 [internal function]: shutdown_action_hook() #7 {main} throw in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435