Dlaczego warto jeść produkty pełnoziarniste?

chleb-pelnoziarnistyWszelkie produkty, które powstają z mąki, a zatem ze zboża, mogą być pełnoziarniste. Określenie to oznacza, że do ich produkcji zostały użyte całe ziarna, wraz z łupinami. Oczywiście mogą one występować w postaci przemielonej. Jednak czasem zdarza się również, że w chlebie pojawiają się dosłownie całe ziarna poszczególnych zbóż. Szczególnie zdrowe są pełnoziarniste produkty żytnie. Poza tym wiele osób ceni je za wyjątkowy smak, zapach i kolor. Oczywiście są też zatwardziali amatorzy białego pieczywa, do których argumenty o walorach zdrowotnych pełnoziarnistego chleba jakoś nie docierają. Jednak wystarczy spróbować zmienić trochę swoje nawyki żywieniowe.

Jeśli chodzi o wartości odżywcze produktów zbożowych są one przede wszystkim bogatym źródłem węglowodanów, dzięki którym mamy energię przez cały dzień. Poza tym zawierają białko roślinne. Tu właśnie pojawia się pewien problem dla osób, które nie tolerują glutenu czyli połączenia takich białek roślinnych jak glutenina i gliadyna. Muszą one unikać większości ogólnie dostępnych produktów zbożowych i jeść tylko te wytworzone z ziaren bezglutenowych. Oprócz węglowodanów i białka zbożowe produkty zawierają także błonnik, witaminy i składniki mineralne, a właśnie pożywienie pełnoziarniste ma ich wyjątkowo dużo. Wszystko dlatego, że znajdują się w nim składniki odżywcze pochodzące zarówno z jąder, kiełków, jak i łupin ziaren zbożowych. W jądrze ziarna znajdują się przede wszystkim węglowodany i białko. Kiełki są bogate w białko, witaminy – głównie E oraz składniki mineralne, w tym żelazo, potas, wapń oraz cynk. Również łupina zawiera ważne dla naszego organizmu minerały oraz witaminy z grupy B.

Zalety pełnoziarnistego pieczywa są więc oczywiste. Podobnie zresztą jak innych produktów z pełnego ziarna. Dostarczają organizmowi większą dawkę substancji odżywczych, witamin i minerałów niż produkty z łuskanego ziarna. W związku z tym przyczyniają się do lepszej ochrony pracy serca, zmniejszenia poziomu cholesterolu we krwi i przeciwdziałają cukrzycy. Są bardzo wskazane dla osób, które się odchudzają, bo mają więcej błonnika, przyspieszają pracę układu pokarmowego oraz powodują że dłużej czujemy się najedzeni. Jak już zostało wspomniane istotne jest również to z jakiego zboża wytwarzane są dane produkty pełnoziarniste. Poszczególne zboża mają różne ilości wartościowych dla naszego zdrowia składników odżywczych. Z pewnością żyto ma ich wyjątkowo dużo. Odróżnienie chleba żytniego od pszennego jest bardzo proste. Pierwszy z nich jest znacznie ciemniejszy. Dość często można się też spotkać z pieczywem mieszanym pszenno-żytnim. Oczywiście można również wyrabiać pełnoziarniste pieczywo z innych rodzajów ziaren, ale te są najczęściej spotykane.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Warning: file_put_contents(): Only 0 of 41093 bytes written, possibly out of free disk space in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught Exception: Comet Cache: failed to write cache file for: `/dlaczego-warto-jesc-produkty-pelnoziarniste/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`. in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/functions.php(3729): ob_end_flush() #2 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #4 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #5 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') #6 [internal function]: shutdown_action_hook() #7 {mai in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435