We właściwie skomponowanej diecie muszą znajdować się produkty z dużą zawartością witamin i składników mineralnych. Doskonałym wręcz przykładem takiego produktu jest kapusta brukselska – bogate źródło sodu, potasu, wapnia, karotenu, kwasu foliowego, błonnika, witaminy C, B1, z wartością odżywczą na poziomie 35 kcal/ 100g
Naturalne właściwości brukselki nie gwarantują jednak jej dietetyczności w każdej postaci; decydujące jest bowiem odpowiednie przygotowanie.
Przede wszystkim należy unikać smażenia. Brukselki nasiąknięte tłuszczem są ciężkostrawne i zdecydowanie bardziej kaloryczne. W razie konieczności powinno się w tym celu wybierać tłuszcze roślinne, na przykład oliwę z oliwek, olej słonecznikowy, czy sojowy. Optymalne jest pieczenie w folii lub gotowanie na parze.
Jeżeli gotujemy według tradycyjnego sposobu, czyli na wodzie, nacinajmy kłęby brukselek przed wrzuceniem do wrzątku, co sprawi, że warzywa szybciej się ugotują. Dzięki tym rodzajom obróbki termicznej, brukselki zachowają lekkostrawność oraz wszystkie wartości odżywcze. Jeżeli przyrządzamy zupę brukselkową używajmy jako bazy bulionu warzywnego zamiast mięsnego, natomiast do sałatek dodawajmy jogurtu naturalnego w miejsce zazwyczaj stosowanego majonezu. Dania z brukselką w formie zapiekanek, czy tarty są na ogół bardzo kaloryczne ze względu na towarzyszące składniki
Dietetyczne dania z brukselką w roli głównej to przede wszystkim sałatki, będące świetną, lekką przekąską i sycącą zarazem, ze względu na dużą zawartość błonnika. Można je także łączyć z mięsem, pod warunkiem, że wybierzemy chudy gatunek, na przykład filet z indyka lub z kurczaka.
SAŁATKA Z BRUKSELKĄ I KURCZAKIEM
Składniki:
40 dag świeżych brukselek
2/3 opakowania sera feta
Pierś z kurczaka
Do sosu:
Pół szklanki jogurtu naturalnego
2 ząbki czosnku
1 łyżka oliwy z oliwek
Grubo mielony pieprz (oraz inne przyprawy wedle upodobań)
Sposób przygotowania:
Oczyszczone brukselki gotujemy przez 7 minut , po czym dokładnie odcedzamy. Gdy przestygną dzielimy je na ćwiartki. Pokrojonego na kawałki kurczaka gotujemy na parze. Ser feta kroimy w kostkę. Wszystkie składniki wrzucamy do jednego pojemnika.
Przygotowanie sosu:
Do jogurtu dodajemy drobno posiekany czosnek, następnie oliwę i przyprawy.
Połączenie całości:
Sałatkę polewamy sosem czosnkowym i lekko mieszamy.
SAŁATKA Z BRUKSELKĄ I KUKURYDZĄ
Składniki:
30 dag kapusty brukselskiej
3 ziemniaki
Puszka kukurydzy konserwowej
5 łyżek jogurtu naturalnego
Szczypta soli
2 szczypty białego pieprzu
Sposób przygotowania:
Oczyszczoną brukselkę wrzucamy do wrzątku na 7 minut, następnie odcedzamy i studzimy. Obrane ziemniaki gotujemy, odcedzamy i studzimy. Po ostygnięciu, brukselki kroimy w ćwiartki, natomiast ziemniaki w kostkę. Kukurydzę konserwową odsączamy i wsypujemy do dużej miski, do której dodajemy również ugotowane wcześniej warzywa. Całość mieszamy z jogurtem naturalnym i doprawiamy wedle uznania. Przed podaniem można schłodzić w lodówce przez kilka godzin.