Zasady żywieniowe w chorobach wątroby

dieta wątrobowaDręczy Cię ból w podbrzuszu czy pod prawym żebrem? A może cierpisz na zaparcia? Koniecznie wybierz się do lekarza – być może są to objawy chorującej wątroby. Im wcześniej poznasz właściwą diagnozę tym szybciej będziesz mógł rozpocząć skuteczną kurację. Pamiętaj! Nie próbuj się leczyć na własną rękę. Możesz sobie tym tylko zaszkodzić. Odwiedź lekarza, który przepisze Ci odpowiednią kurację. Oprócz przyjmowania lekarstw, będziesz musiał przestrzegać odpowiedniej diety.
Na czym polega dieta wątrobowa?
Przede wszystkim na unikaniu tłuszczów i spożywaniu lekkostrawnych posiłków. Ale to nie wszystko. Równie ważne jest to, jak jeść aby nie obciążać wątroby. Musisz na co dzień pamiętać, by odżywiać się regularnie. Jak odżywiać się przy chorej wątrobie? Powinieneś jeść mniej ale częściej. Niedozwolone jest wychodzenie z domu bez śniadania! Unikaj potraw smażonych i ostro przyprawionych. Wątroba ich nie lubi. Nie objadaj się zwłaszcza w późnych godzinach wieczornych. Wątrobie też należy się odpoczynek. Kolację spożyj najpóźniej o 19.

dieta wątrobowaWypisz sobie na kartce produkty dozwolone i zabronione. Ułóż przykładowy jadłospis w diecie wątrobowej, w którym swoje miejsce znajdą lekkostrawne przepisy kulinarne. Sięgnij po zioła wspomagające pracę wątroby (koperek, majeranek, melisa, mięta czy tymianek). Ogranicz a najlepiej zupełnie zrezygnuj z alkoholu i palenia papierosów. Unikaj zwłaszcza jasnego piwa ale nie nadużywaj również innych alkoholi.
Nie zaszkodzi, jeśli raz na jakiś czas zastosujesz jednodniową głodówkę, aby oczyścić i zregenerować wątrobę i dać jej odpocząć. Pamiętaj jednak, że musisz wtedy pić dużo – najlepiej niegazową wodę mineralną.
Lista potraw i produktów, które są zabronione osobom cierpiącym na choroby wątroby jest długa. Znajdują się na niej mi.in: pieczywo żytnie i gruboziarniste, tłuste zupy, kotlety smażone, słoniny, mocna kawa i herbata, torty, rośliny strączkowe, słonina, chrzan, napoje alkoholowe i gazowane, czekolada, warzywa kapustne, kiełbasy, ryby smażone itp.

(Visited 1 times, 3 visits today)

Warning: file_put_contents(): Only 0 of 40755 bytes written, possibly out of free disk space in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught Exception: Comet Cache: failed to write cache file for: `/dieta-w-chorobach-watroby/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`. in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/functions.php(3729): ob_end_flush() #2 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #4 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #5 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') #6 [internal function]: shutdown_action_hook() #7 {main} thrown in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435