Żyjemy w czasach, w których pośpiech jest nieodłącznym elementem życia. W pogoni za pieniędzmi i lepszym bytem wielu lekceważy lub zapomina o znaczeniu odpowiedniej diety w życiu. Bywa, że obiady częściej jadane są w fast-foodach niż w domu lub są przygotowywane na szybko, bez zastanawiania się nad tym, czy są zdrowe czy nie. Dieta przeciętnego Polaka jest bardzo bogata w tłuszcze zwierzęce, które podnoszą cholesterol LDL we krwi. Niestety skutkuje to groźnymi chorobami, które są przyczyną około połowy zgonów w naszym kraju.
Brak odpowiedniej diety zbiera swoje żniwo również w Ameryce, gdzie cholesterol i otyłość są jednymi z głównych przyczyn śmierci. Do wzrostu poziomu cholesterolu, oprócz sposobu odżywiania, przyczynia się również stres, siedzący tryb życia oraz używki, w szczególności papierosy. Chcąc poprawić swój stan zdrowia, należy więc zmienić cały styl życia, począwszy od przestrzegania właściwej diety, regularnej aktywności fizycznej, do rzucenia papierosów.
Dieta antycholesterolowa polega głównie na tym, aby obniżyć poziom cholesterolu LDL, przy równoczesnym podniesieniu cholesterolu HDL. Osoby z nadwagą powinny najpierw zredukować wagę ciała stosując dietę niskokaloryczną. Produktami niewskazanymi w diecie są wszystkie potrawy zawierające tłuszcze zwierzęce, czyli np. boczek, tłuste mięsa i wędliny, parówki, podroby, smalec. Z jadłospisu należy wykreślić dania smażone na wszelkich tłuszczach, takich jak masło, margaryny twarde, słonina. Zaleca się ograniczyć spożycie masła oraz jajek, a konkretniej żółtek, ponieważ białko samo w sobie jest nieszkodliwe. Oprócz tego unikamy pełnotłustego mleka i jego przetworów, soli i pieczywa białego.
Dieta antycholesterolowa powinna być bogata w warzywa i owoce, zawierające witaminy i błonnik, który pomaga w oczyszczeniu organizmu. Błonnik w dużych ilościach znajduje się również w otrębach, kaszy, ryżu i wszelkich zbożach. Dozwolone są chude mięsa, odtłuszczone mleko, chudy twarożek. Pieczywo powinno być pełnoziarniste a do jego smarowania można użyć miękkich margaryn. Bardzo zdrowe są także ryby, zawierające kwasy omega-3. Ochotę na coś słodkiego można zaspokoić sałatką owocową, sorbetem lub galaretką. Liczba spożywanych kalorii powinna się zgadzać z dziennym zapotrzebowaniem, dlatego ustalając swój jadłospis warto zwrócić się o pomoc do dietetyka lub skorzystać z tabel kalorycznych.