Czym zastąpić krowie mleko?

substytuty-mleka-krowiegoAlergie pokarmowe są niestety dość powszechnym problemem. Często przyjmują one postać skazy białkowej i nietolerancji laktozy. Zwykle najbardziej szkodliwe jest wówczas mleko, ale często również inne produkty nabiałowe. W takiej sytuacji trzeba odpowiednio zmodyfikować swoją dietę. Trzeba szukać innych źródeł białka czy wapnia. Na szczęście istnieją różne możliwości, które mogą być jednocześnie smaczne i zdrowe.

Co natomiast można zrobić w razie alergii na mleko u niemowląt i małych dzieci? W przypadku karmienia piersią matka stosuje dietę eliminacyjną, czyli wyklucza pokarmy które uczulają dziecko. Chodzi przede wszystkim o mleko, ale także często trzeba zrezygnować z serów, jogurtów, śmietany, masła. Oczywiście warto poszukać wtedy produktów, które będą dostarczały składników odżywczych zawartych w krowim mleko i jego przetworach. Natomiast jeśli niemowlę nie jest karmione piersią lub kiedy wprowadza się już do diety dziecka nowe produkty, to w przypadku alergii lekarz może zapisać mlekozastępczy preparat sojowy w proszku. Pewien problem pojawia się w sytuacji, kiedy dziecko uczuli się także na soję. Nie da się bowiem ukryć, że jest to dobre źródło pełnowartościowego białka. Natomiast istnieją również inne mlekozastępcze preparaty – tak zwane hydrolizaty białkowe. Chodzi o to, że białko jest w nich rozłożone na niezwykle drobne cząstki. Kolejna opcja to preparaty będące mieszaniną aminokwasów. Na szczęście wiele dzieci wyrasta ze skazy białkowej i nietolerancji laktozy.

Produkty sojowe mogą być pomocne w alergiach pokarmowych. Osoby, które nie mogą spożywać mleka krowiego próbują czasem mleka koziego lub owczego, ale jest bardzo prawdopodobne, że na nie również wystąpi reakcja alergiczna. Z drugiej jednak strony nie należy spożywać zbyt dużo mleka sojowego, tofu czy pasztetu z soi, bo może to wpłynąć nie korzystnie na działanie tarczycy. Poza tym na produkty sojowe powinny uważać osoby z problemami trawiennymi, a także mężczyźni, którzy chcą mieć dzieci. Zawarte w soi fitoestrogeny mogą obniżać jakość nasienia. W związku z tym warto znaleźć jeszcze inne substytuty mleka krowiego. Jedna z propozycji to mleko kokosowe. Jest ono wyciskane z miąższu orzechów kokosowych. Podobnie jak mleko sojowe nie zawiera laktozy. Zawiera białko, aminokwasy, tłuszcz, cukier, witaminę C, kwas foliowy, żelazo, wapń, magnez oraz potas. Warto spróbować także mleka ryżowego. Robi się je z brązowego ryżu. Nie zawiera laktozy, ani cholesterolu. Natomiast ma też niewiele białka i wapnia, za to sporo węglowodanów. Można je kupić w wersji naturalnej, ale dostępne są także mleka smakowe – czekoladowe i waniliowe. Jest jeszcze mleko owsiane, które zawiera białko, tłuszcz, witaminy B i E, błonnik oraz β-glukany.

(Visited 1 times, 2 visits today)

Warning: file_put_contents(): Only 0 of 41469 bytes written, possibly out of free disk space in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught Exception: Comet Cache: failed to write cache file for: `/czym-zastapic-krowie-mleko/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`. in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/functions.php(3729): ob_end_flush() #2 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #4 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #5 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') #6 [internal function]: shutdown_action_hook() #7 {main} thrown in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435