Czy śledzie są zdrowe?

zdrowe-sledzieOd dawna wiadomo, że zdrowie w ogromnym stopniu zależy od naszej diety, dlatego jadłospis powinien dostarczać nam wszystkich substancji odżywczych, zarówno białka i cukrów, jak i tłuszczy, witamin i soli mineralnych. Jedne z tych składników znajdziemy w mięsie, inne w produktach zbożowych, jeszcze inne w owocach i warzywach, muszą być wiec one stałymi elementami naszej diety, jednak nie można także nie wspomnieć o rybach, z których szczególnie wartą uwagi jest śledź.

Śledź jest nie tylko łatwo dostępny i tani w naszym kraju, ale także smaczny, a przede wszystkim zdrowy. Należy on co prawda do ryb tłustych, ale dzięki temu jest bardzo bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3 które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu, poprawiają pamięć i koncentrację, ponadto rozszerzają naczynia krwionośne, redukują tworzenie się zakrzepów, regulują ciśnienie tętnicze, obniżają poziom cholesterolu oraz zwiększają odporność.

Wartościowe śledzie są również bogatym źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach takich jak: A, D, E , dlatego korzystnie wpływają na wygląd skóry i włosów. Zawierają także sporo witaminy B12 oraz witaminy B6, która umożliwia magazynowanie energii i jest niezbędna do tworzenia białek, aminokwasów, hormonów i hemoglobiny.

Dostarczają ponadto mnóstwo cennych minerałów – żelaza, będącego niezbędnym składnikiem krwinek czerwonych, odpowiadającego za transport tlenu, potasu ułatwiającego usuwanie nadmiaru wody z organizmu, cynku, miedzi, fosforu czy jodu. Są zatem prawdziwą skarbnicą zdrowia, ale zawierają również sporo sodu, który w nadmiarze jest niezdrowy, dlatego właśnie przed przyrządzeniem śledzie powinny być przez kilka godzin moczone w wodzie lub w mleku.

Trzeba również wiedzieć, że śledzie są stosunkowo kaloryczne w porównaniu do innych ryb – świeży śledź w 100 gramach ma 161 kalorii, ale już śledź w oleju ma ponad 301 kalorii w 100 gramach. Co prawda kwasy tłuszczowe omega-3 w nim zawarte przyspieszają przemianę materii, jednak dla osób dbających o linię lepszym rozwiązaniem będzie spożywanie śledzia pieczonego na ruszcie albo duszonego niż tłustych filetów z zalewy olejowej. Na pewno nie warto w ogóle rezygnować z tej cennej odżywczo ryby, gdyż korzyści zdrowotne bez wątpienia przeważają nad minusami.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Warning: file_put_contents(): Only 0 of 39866 bytes written, possibly out of free disk space in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught Exception: Comet Cache: failed to write cache file for: `/czy-sledzie-sa-zdrowe/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`. in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/functions.php(3729): ob_end_flush() #2 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #4 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #5 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') #6 [internal function]: shutdown_action_hook() #7 {main} thrown in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435