Co jeść w pierwszym trymestrze ciąży?

odzywianie na początku ciążyPierwsze miesiące ciąży kojarzą się przede wszystkim z zachciankami. W istocie – w pierwszym trymestrze najczęściej pojawiają się przedziwne zachcianki żywieniowe mające związek ze zmianą gospodarki hormonalnej. Na tym etapie przyszła mama może pozwolić sobie na większość z nich (byle nie przesadzić z niektórymi produktami). Pierwsze miesiące życie to okres niezwykle istotny, dlatego warto poznać podstawowe zasady odpowiedniego odżywienia podczas ciąży.

Dieta na pierwszy trymestr

Posiłki powinny być przyjmowane regularnie – i my, i nasze dziecko będziemy czuć się lepiej jeśli w ciągu dnia zjemy więcej posiłków w krótszych odstępach czasowych i mniejszych porcjach niż odwrotnie. A więc zamiast tradycyjnych 3 posiłków starajmy się wprowadzić 5 – pamiętajmy, że  stosowanie zdrowej diety wcale nie jest trudniejsze niż niezdrowej. Należy wykluczyć wiele produktów niezdrowych: potrawy tłuste, smażone, niektóre nabiały. Jest to także istotne, jeśli nie chcemy zbytnio przytyć w ciąży.

Posiłki powinny być zróżnicowane. Na prawidłowy rozwój płodu ma wpływ wiele czynników, ale jednym z najważniejszych elementów warunkujących jego wzrost jest dostęp do składników pokarmowych. Pamiętajmy dziecko i tak „wyciągnie” dla siebie to, co jest mu potrzebne, dlatego też warto zadbać o to, aby nasza codzienna dieta pokryła zapotrzebowanie zarówno dziecka, jak i matki. Pamiętaj także o tym, że nie ma produktu spożywczego, który zawierałby w sobie wszystkie niezbędne składniki odżywcze, a więc zdrowa dieta musi zawierać różne uzupełniające się wzajemnie komponenty.

Ciąża to czas kiedy wzrasta zapotrzebowanie na witaminy i składniki mineralne, przede wszystkim żelazo i kwas foliowy (potrzebujesz ich niemal dwukrotnie więcej), a także główny budulec kości – wapń. A więc staraj się komponować swoją dietę tak, aby w jak największym stopniu zapewnić w niej udział najważniejszych składników.

Pierwsze 3 miesiące ciąży są zwykle bardzo trudne dla zachowania odpowiedniej diety. Przeszkodą są nudności i wymioty, stałe zmęczenie i senność, które dezorganizują ustalony rytm dnia i pór żywieniowych oraz skutecznie zniechęcają w ogóle do jedzenia. Kobiety zamiast przybywać, tracą na wadze, chociaż nie ma to nic wspólnego z odchudzaniem. Zapotrzebowanie organizmu na witaminy i składniki mineralne wzrasta z każdym miesiącem.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Warning: file_put_contents(): Only 0 of 40909 bytes written, possibly out of free disk space in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught Exception: Comet Cache: failed to write cache file for: `/co-jesc-w-pierwszym-trymestrze-ciazy/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`. in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/functions.php(3729): ob_end_flush() #2 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #4 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #5 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') #6 [internal function]: shutdown_action_hook() #7 {main} th in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435