Co jeść w ciąży żeby dziecko było mądre?

dieta-ciazowa-dobra-dla-dzieckaPrzyszła mama powinna bardzo dbać o swoją dietę. Wpływa ona na jej zdrowie i samopoczucie, ale także na prawidłowy rozwój dziecka. Kobieta w ciąży powinna przestrzegać podstawowych zaleceń zdrowego, urozmaiconego i zbilansowanego menu. Do tego dochodzą różne rady dotyczące tego, jakie produkty mogą być pomocne w radzeniu sobie z dolegliwościami ciążowymi – nudnościami, zgagą czy zaparciami. Poza tym trzeba jakoś radzić sobie z zachciankami, które często pojawiają się w ciąży. Nie chodzi ani o to żeby się odchudzać, ani o to żeby całkowicie pozbawiać się przyjemności jedzenia słodyczy, pierogów czy  majonezu. Natomiast trzeba jak najrzadziej sięgać po takie rzeczy.

Przeróżne zalecenia i porady związane z tym co można jeść w ciąży, a czego unikać dotyczą przede wszystkim konieczności dostarczenia matce i dziecku odpowiedniej ilości składników odżywczych. Jednocześnie chodzi o to, żeby nie przekraczać zalecanej w ciągu jednego dnia ilości kalorii. Wszystko dla zdrowia i dobrej kondycji kobiety oraz dziecka, którego się spodziewa. Jednak okazuje się, że przyszłe mamy mogą podczas układania swojego jadłospisu uwzględnić jeszcze jeden czynnik, a mianowicie dowiedzieć się co warto jeść, żeby ich dziecko było mądre. Czy rzeczywiście dieta przyszłej mamy może wpłynąć na iloraz inteligencji dziecka, którego się spodziewa? Otóż nawet dietetycy i naukowcy, powołując się na przeprowadzone badania, twierdzą że tak. Podobno największy znaczenie pod tym względem mają nienasycone kwasy tłuszczowe.

Największy wpływ na odpowiednia budowę mózgu dziecka znajdującego się jeszcze w łonie matki ma kwas tłuszczowy omega-3. Znajduje się on przede wszystkim w rybach. Dlatego przyszłe mamy powinny jak najczęściej sięgać po łososia, tuńczyka, sardynki czy śledzia. W sumie dobrze jest zjadać ponad 400 g ryb tygodniowo. Natomiast trzeba oczywiście zwracać uwagę na to, żeby nie jeść w ciąży ryb surowych, a także zawierających rtęć. W codziennym menu nie powinno więc być sushi, makreli, dorsza, węgorza czy miecznika. Poza tym kwas tłuszczowy omega-3 znajduje się, ale już w mniejszych ilościach, w kurczaku, wątróbce, krewetkach oraz oleju lnianym. Można też ewentualnie porozmawiać z lekarzem na temat przyjmowania preparatów zawierających nienasycone kwasy tłuszczowe. Może to być rzeczywiście pomocne, zwłaszcza w przypadku diety kobiety w ciąży bliźniaczej, bo musi ona dostarczyć swojemu organizmowi jeszcze więcej składników odżywczych niż matka spodziewająca się jednego dziecka. Natomiast oczywiście nigdy nie należy zaniedbywać diety uważając, że i tak przyjmowane preparaty farmaceutyczne dostarczą matce i dziecku wszystkiego, co jest im potrzebne.

(Visited 1 times, 2 visits today)

Warning: file_put_contents(): Only 0 of 41449 bytes written, possibly out of free disk space in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught Exception: Comet Cache: failed to write cache file for: `/co-jesc-w-ciazy-zeby-dziecko-bylo-madre/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`. in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/functions.php(3729): ob_end_flush() #2 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #4 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #5 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') #6 [internal function]: shutdown_action_hook() #7 {main} in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435