Co jeść przy biegunce i wymiotach?

jak-leczyc-zatrucieProblemy z przewodem pokarmowym mogą mieć różny charakter, u wielu osób są dolegliwością przewlekłą, jak w przypadku zapalenia jelita grubego, prawie każdemu zdarzają się raz na jakiś czas.

Do najczęstszych objawów należą biegunki bądź wymioty, które mogą być skutkiem zatrucia pokarmowego, zmiany klimatu, ale także towarzyszyć innym chorobom, np. grypie.

Bez względu na przyczynę, zarówno biegunka czy wymioty to bardzo przykre i uciążliwe dolegliwości, które nie pozwalają nam normalnie funkcjonować, niekiedy zmuszając do spędzenia połowy dnia w toalecie.

Poza tym mogą być bardzo niebezpieczne, gdyż bardzo szybko prowadzą do odwodnienia, chory nie jest także w stanie normalnie się odżywiać, nie ma apetytu, dlatego organizm jest bardzo osłabiony. Niestety aby mieć siłę do walki z tymi przykrymi dolegliwościami jelitowymi, nie możemy zupełnie rezygnować z jedzenia, ani tym bardziej z picia. Dlatego warto mieć na uwadze dietetyczne instrukcje.

Jak zatem odżywiać przy biegunce i wymiotach? Przede wszystkim bardzo ważne jest regularne picie – najlepiej wybierać niegazowaną wodę mineralną lub gorzką albo ziołową herbatę, np. miętowa albo rumiankową, lepiej zrezygnować ze słodkich napojów, chociaż wiele osób uważa, że na zatrucia pokarmowe, szczególnie wywołane rota wirusem, dobrze działa coca-cola. Zdecydowanie należy jednak unikać alkoholu. Co można jeść zatem?

Pierwszego czy drugiego dnia dieta musi być lekkostrawna, płynna lub półpłynna, składać się z rozcieńczonych kisieli i kleików na wodzie z ryżu i kaszki kukurydzianej. W ciągu kolejnych dni, nawet jeśli nasz stan znacznie się poprawi i przykre dolegliwości ustąpią, nie możemy jednak gwałtownie powrócić do normalnego jedzenia.

Nasz przewód pokarmowy jest jeszcze rozregulowany, dlatego możemy pozwolić sobie najpierw jedynie na lekkostrawne papki warzywne, białe pszenne pieczywo z masłem, następnie stopniowo włączając do jadłospisu delikatne mięso gotowane, lekki twarożek czy dżem. Posiłki powinny być regularne, niewielkie, ale za to dość częste.

Zatrucia pokarmowe są szczególnie niebezpieczne dla dzieci, dlatego ich dieta powinna być komponowana podczas choroby z wyjątkową starannością. Przez kilka godzin nie powinno się podawać dziecku pokarmów stałych, dbając o odpowiednia ilość płynów – wodę, słabą herbatę lub roztwory wieloelektrolitowe. Maluch nie powinien jednak wypijać zbyt dużo płynu na raz, gdyż mogłoby to spowodować odruchy wymiotne albo nasilić biegunkę.

Drugiego dnia najlepiej podawać dziecku gotowany ryż i sucharki, w kolejnych można mu przygotować gotowane chude mięso z ziemniakami i gotowanymi warzywami, np. marchewką, delikatny rosołek lub ryż na mleku.

(Visited 1 times, 1 visits today)

Warning: file_put_contents(): Only 0 of 41156 bytes written, possibly out of free disk space in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught Exception: Comet Cache: failed to write cache file for: `/co-jesc-przy-biegunce-i-wymiotach/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`. in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/functions.php(3729): ob_end_flush() #2 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #4 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #5 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') #6 [internal function]: shutdown_action_hook() #7 {main} throw in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435