Brak apetytu przy chemii

brak-apetytu-chemiaChemioterapia jest skutecznym sposobem walki z chorobą nowotworową, ale niestety ta forma leczenia nie jest wolna od niepożądanych działań. Najczęściej spotykane skutki uboczne chemioterapii to przede wszystkim wymioty, mdłości, nudności, wypadanie włosów oraz brak apetytu.

Dlatego osoby, które zdecydowały się na leczenie chemią, powinny szczególną uwagę zwrócić na prawidłowe odżywienia podczas leczenia, zwłaszcza, że właściwie zbilansowana dieta również ma duży wpływ na powrót do zdrowia.

Podawane pacjentom środki cytostatyczne w czasie chemioterapii niestety często powodują ogólne osłabienie oraz przyczyniają się do występowania braku apetytu. Natomiast aby móc efektywnie walczyć z chorobą nowotworową, trzeba mieć dużo siły, więc to zrozumiałe, że w tym okresie nie można zrezygnować ze spożywania wartościowych pokarmów. Brak apetytu przy chemioterapii jest powodowany różnymi czynnikami, między innymi taki stan może pojawić się na skutek zaburzeń wywoływanych peptydami stymulującymi apetyt czy w związku z nadmierną produkcją substancji, które są odpowiedzialne za zmniejszenie apetytu. Ponadto rozwijające się komórki nowotworowe dodatkowo mogą wydzielać ketony i mleczany, a tego rodzaju związki również przyczyniają się do pojawienia się braku apetytu w trakcie leczenia chemią.

Dlatego każdy pacjent w okresie podawania leków zwalczających komórki nowotworowe powinien zadbać o dietę, która wzmocni organizm i jednocześnie pozwoli znacznie lepiej znieść uciążliwą terapię. Osoby leczone chemioterapią na ogół nie tolerują wołowiny, stosunkowo rzadko spożywają również ryby oraz drób. W okresie leczenia chemią dodatkowo mogą wystąpić trudności z trawieniem, ponieważ dostarczane do organizmu substancje powodują wzrost tempa przemiany materii. W czasie leczenia chemioterapią bardzo ważne jest spożywanie dużej ilości białka oraz kalorii, chociaż jadłospis warto dostosować do indywidualnych potrzeb chorego, aby uwzględnić jego oczekiwania i upodobania. W diecie osoby walczącej z rakiem z całą pewnością nie może zabraknąć zdrowych kwasów omega-3, których cennym źródłem są przede wszystkim ryby morskie, a także olej rzepakowy oraz lniany.

Brak apetytu podczas leczenia chemią nie jest niczym dziwnym i na ogół taki stan pojawia się u większości pacjentów przyjmujących środki cytostatyczne odpowiedzialne za niszczenie komórek nowotworowych. W trakcie takiej terapii mogą też pojawić się nudności oraz wymioty. Dlatego osoby zmagające się z chorobą nowotworową nie powinny być pod żadnym względem zmuszane do jedzenia, gdyż może to jedynie nasilać występowanie wyżej wymienionych objawów. W przypadku wymiotów pomocne może okazać się picie wody małymi łyczkami.

(Visited 1 times, 7 visits today)

Warning: file_put_contents(): Only 0 of 40335 bytes written, possibly out of free disk space in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 430

Fatal error: Uncaught Exception: Comet Cache: failed to write cache file for: `/brak-apetytu-przy-chemii/`; possible permissions issue (or race condition), please check your cache directory: `/home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/cache/comet-cache/cache`. in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php:435 Stack trace: #0 [internal function]: WebSharks\CometCache\Classes\AdvancedCache->outputBufferCallbackHandler('<!DOCTYPE html>...', 9) #1 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/functions.php(3729): ob_end_flush() #2 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(286): wp_ob_end_flush_all('') #3 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/class-wp-hook.php(310): WP_Hook->apply_filters('', Array) #4 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/plugin.php(453): WP_Hook->do_action(Array) #5 /home/reklama/public_html/489.pl/wp-includes/load.php(679): do_action('shutdown') #6 [internal function]: shutdown_action_hook() #7 {main} thrown in /home/reklama/public_html/489.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Ac/ObUtils.php on line 435