Dieta bezglutenowa jest jedną z częściej stosowanych i bardziej restrykcyjnych diet. Nie służy ona zrzucaniu zbędnych kilogramów, ani utrzymaniu odpowiedniej wagi. Jest jedyną metodą na normalne życie u osób, które są uczulone na gluten i chorują na celiakię. Jednak nie powinny stosować jej osoby zdrowe, gdyż wyklucza ona z diety zboża bogate także w węglowodany, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Gluten jest to białko roślinne, które występuje w ziarnach zbóż: pszenicy, jęczmienia, żyta, owsa. Sanowi składnik mąki, to za jego sprawą, mąka po zmieszaniu z wodą staje się ciągliwa i kleista. Jest także dobrym nośnikiem dla aromatów, dlatego też chętnie wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym. Znaleźć go można, oprócz pieczywa, także w wędlinach, jogurtach, sosach, przyprawach, czekoladzie i wielu innych. Osoby, które zobowiązane są do przestrzegania diety bezglutenowej, muszą wykluczyć ze swojego jadłospisu wszystko to, co posiada choć minimalną ilość glutenu.
Dieta ta wyklucza takie produkty, jak: mąka pszenna i żytnia, makarony zwykłe, pieczywo zwykłe i chrupkie, kasze: mannę, jęczmienną, otręby pszenne, ciasta, herbatniki i inne słodycze zawierające mąkę pszenną, niektóre cukierki, nadziewana czekolada, wędliny: kaszanka, pasztetowa, salceson, kawa zbożowa, ocet, produkty zawierające dodatki pszenicy, żyta i jęczmienia, a także owsa.
Na szczęście lista produktów bezglutenowych także jest bardzo długa, a producenci różnych produktów spożywczych dbają, by ich towary były wolne od tego składnika. Produkty bezglutenowe można poznać po znaku przekreślonego kłosa. Dzięki temu, osoby na diecie bezglutenowej mogą pozwolić sobie na wiele produktów, w tym także na słodki i puszysty budyń. Budyń, to chyba jeden z bardziej popularnych i prostych w wykonaniu deserów. Gotowe budynie, jakie można dostać w każdym sklepie spożywczym zawierają gluten. I choć do powszechnych sklepów trafiły już budynie bez cukru, co pozwala na przygotowywanie tego deseru także przez osoby odchudzające się i diabetycy, to te bez glutenu nadal można dostać w nielicznych placówkach.
Zakaz używania zwykłego budyniu oraz mąki pszennej sprawia, że z diety muszą być wykluczone także ciasta z budyniem oraz placki z masą lub kremem budyniowym.
Budynie bezglutenowe nie różnią się smakiem od tych tradycyjnych, a także kaloryczność budyniu jest niemal identyczna. Możemy także wykonać budyń samodzielnie w domu. Ponieważ jaja, mleko i skrobia kukurydziana nie zawierają glutenu, możemy wykorzystać je do przyrządzenie budyniu waniliowego bez glutenu.
½ l mleka
1 żółtko
3 lekko czubate łyżki mąki kukurydzianej (maizena)
3 łyżeczki cukru waniliowego
1 płaska łyżeczka masła
Odlewamy połowę szklanki mleka, resztę grzejemy z cukrem waniliowym. W pozostałym mleku mieszamy żółtko i mąkę kukurydzianą, a następnie wlewamy ją na gotujące się mleko, stale mieszając, zagotowujemy. Gorący budyń wlewamy do salaterek. Dodając owoce, możemy stworzyć pyszny deser budyniowy.
W taki sam sposób możemy przygotować budyń na soku owocowym. Jest to także specjalny budyń dla niemowląt, które często uczulone są na gluten. Osoby na diecie bezglutenowej mogą także przyrządzić sobie pudding ryżowy lub budyń warzywny, a także rybny. Jak widać, nie zawsze restrykcyjna dieta oznacza całkowitą rezygnację z kulinarnych przyjemności.